Dzīvo būtņu audzēšana
Cilvēki kopš seniem laikiem audzē dzīvās būtnes. Augus audzē, lai būtu ēdiens (graudaugi, kartupeļi, dārzeņi), apģērbs (kokvilna, lins), celtniecības materiāli (koks, salmi), izdaiļota vide (ziedi, zaļumi). Dzīvniekus cilvēki audzē gan pārtikai (piens, olas, gaļa), gan apģērbam (vilna, ādas), gan savam priekam (suņi, kaķi, dekoratīvie dzīvnieki).
Piemērs:
Aplūko attēlu - kādām  vajadzībām cilvēki izmanto augus?
augi.jpg
 
Augu pavairošana un aprūpēšana
Augus var pavairot ar sēklām. Tomēr bieži vien auga izaudzēšana no sēklas prasa ļoti ilgu laiku. Tāpēc augu pavairošanai bieži izmanto spraudeņus. Spraudeni var iegūt, ja nogriež daļu auga stumbra ar lapām. Stumbru ieliek ūdenī, un pēc neilga laika tam izveidojas saknes. Spraudenis ir sagatavots, un to var stādīt augsnē. Šādā veidā augus var pavairot ātrāk. Diemžēl spraudeņus nevar izveidot no visiem augiem.
 
spraudeni.jpg
 
Piemērs:
Pamēģini pagatavot spraudeņus no istabas augiem. Pavēro, no kādiem augiem spraudeņi veidojas, no kādiem - nē. Pirms spraudeņu nogriešanas palūdz atļauju pieaugušajiem!
Kad augs ir iesēts vai iestādīts, par to ir jārūpējas. Jāgādā, lai augam pietiktu ūdens, barības vielas. Augiem apkārt rušina augsni, lai tajā būtu vairāk gaisa. Ja augam uzbrūk kaitēkļi, tos jāiznīcina (piemēram, no kartupeļiem jānolasa kolorado vaboles).
Dzīvnieku aprūpe
Lai varētu audzēt dzīvniekus, tiem jāsagādā piemērotus apstākļus - dzīvesvietu, barību, dzeramo ūdeni, piemērotu temperatūru. Jārūpējas par dzīvnieka mājvietas tīrību. Daudzi dzīvnieki jūtas slikti vientulībā - jāgādā, lai tiem ir nodarbošanās. Kad tas ir nepieciešams, dzīvniekus jāārstē.
 
Piemērs:
Aplūko attēlu! Mēģini uzzināt, kā jārūpējas par attēlā redzamajiem dzīvniekiem!
site pic.jpg