Cilvēka bērns piedzimst pavisam nevarīgs. Viņš nespēj nostāvēt kājās, sēdēt, noturēt galvu. Pirmo mēnesi pēc piedzimšanas bērnu sauc par jaundzimušo. Jaundzimušā vienīgā pārtika ir mātes piens. Zīdainis ēd 6-7 reizes diennaktī. Bērns ir jābaro, kad viņš to vēlas. Ļoti daudz laika jaundzimušais pavada miegā.
 
newborn-baby-sleeping.jpg
 
Bērna galvaskausa kauli nepiekļaujas cits citam, bet starp tiem ir saistaudu plēve. Tas ir pielāgojums, kas palīdz bērnam piedzimt. Galvaskausa kauli dzemdību laika pārslīd cits pār citu un galvaskausa izmērs samazinās.
 
Bērnam pieaugot, ,,avotiņa" (saistaudu plēves) vietā izveidojas galvaskausa šuves.
 
9334f.jpg
  
Jaundzimušajam ir labi attīstīta oža, garša, tauste. Mēnesi jauns bērniņš smaida, nolikts uz vēdera, spēj pacelt galvu.
 
diamondorganza.jpg
 
Zīdaiņa vecums ir no viena mēneša līdz vienam gadam. Sešu mēnešu vecumā bērns sāk sēdēt, mēģina rāpot, izrunā atsevišķas zilbes.
 
milk.jpg
 
Zīdainim parādās pirmie divi zobiņi. Astoņu līdz deviņu mēnešu vecumā bērns iemācās stāvēt. Gada vecumā viņš parasti prot staigāt, pietupties, runā aptuveni 10 vārdus.
 
Bērna prasmes zīdaiņa vecumā dažādiem bērniem var būt atšķirīgas. Gadās, ka pirmie zobiņi ir jau piedzimstot. Dažkārt bērni sāk runāt tikai divu gadu vecumā.
 
Par mazbērna vecumu jeb agro bērnību sauc vecumu no viena līdz trijiem gadiem. Šajā laikā bērnam ir uzauguši visi piena zobi, strauji papildinās vārdu krājums.
 
Pirmskolas vecumā (3-6 gadi) bērnam paaugstinās koncentrēšanās spējas. Bērns var iemācīties braukt ar velosipēdu, slēpot, slidot, zīmēt un veikt citus, ar kustību koordināciju saistītus uzdevumus. Pirmskolas vecuma beigās piena zobus sāk aizstāt pastāvīgie zobi.
 
Jaunākajā skolas vecumā ( meitenēm līdz 11 vai 12 gadiem, zēniem - 12 vai 13 gadiem) pilnībā nav beidzies skeleta pārkaulošanās process, tāpēc jāpievērš uzmanība, lai bērns pareizi sēdētu skolas solā, nēsātu mugursomu.
 
Pusaudža vecumā (meitenēm 12-14, zēniem 13-15 gadi) notiek strauja augšana garumā un  ķermeņa masas palielināšanās. Skeleta muskuļi aug lēnāk nekā kauli, tāpēc kustības var būt neveiklas un gaita - stūraina. Sāk funkcionēt dzimumdziedzeri. Lielais hormonu daudzums asinīs rada uzbudināmību un aizkaitināmību. Bieži ir sūdzības par galvas reiboni vai sāpēm organismā. Pusaudzim ir ļoti nepieciešamas regulāras sporta nodarbības.
 
Jauniešu vecums ilgst no pusaudža perioda beigām līdz 18-20 gadu vecumam. Šajā vecumā iestājas dzimumbriedums, noregulējas nervu sistēmas un endokrīnās sistēmas darbība, palielinās muskuļu spēks un masa. Cilvēks spēj uzsākt patstāvīgu dzīvi.