Visdrošākais līdzeklis, kā izvairīties no nevēlamas grūtniecības, ir atturēties no dzimumattiecībām. Dzimumattiecības ir būtiska pieaugušo dzīves sastāvdaļa. Dzimumdzīvi vajadzētu uzsākt tikai tad, kad abi partneri ir pārliecināti, ka mīl viens otru un nevar viens bez otra iztikt. Vienlaikus ir jārēķinās arī ar to, ka var iestāties grūtniecība. Dzimumattiecībās nevajag stāties aiz ziņkārības vai baidoties pazaudēt otru cilvēku. Atturēšanās no dzimumattiecībām nevienam nerada veselības traucējumus vai dzimumspēju samazināšanos vēlāk.
 
Ja grūtniecības iestāšanās nav vēlama, abiem partneriem ir jāpārrunā jautājums, kā no grūtniecības izvairīties. No grūtniecības var izvairīties ar bioloģiskām, mehāniskām un ķīmiskām metodēm.
 
Bioloģiskā metode ir, piemēram, kalendārā metode, kad sieviete ar ļoti stabilu menstruālo ciklu katru dienu mēra temperatūru un izskaitļo, kurās dienās ir neauglīga. Metode nav piemērota jauniešiem, jo menstruālā cikla garumu ietekmē fiziskā un garīgā slodze, slimības, ceļojumi, medikamenti, badošanās.
 
Vēl nedrošāka metode ir pārtrauktais dzimumakts. Šāda izvairīšanās no spermatozoīdu iekļūšanas sievietes dzimumorgānos rada nervu sasprindzinājumu vīrietim un reizēm grūtniecība iestājas pat tad, ja spermatozoīdi nokļuvuši tikai uz ārējiem dzimumorgāniem.
 
Mehāniskās metodes neļauj spermatozoīdiem sastapties ar olšūnu vai apaugļotajai olšūnai ieligzdoties dzemdes gļotādā. Visizplatītākais mehāniskais grūtniecības novēršanas līdzeklis ir prezervatīvs - plāns gumijas apvalks, kuru uzvelk dzimumloceklim pirms dzimumakta. Prezervatīvs pasargā arī no seksuāli transmisīvajām slimībām.
 
Ķīmiskās metodes iznīcina vai padara nekustīgus spermatozoīdus vai pārmaina sievietes menstruālo ciklu.
 
spermicidegel.jpg
Spermatozoīdus iznīcina spermicīdi, ko lieto putu, želeju, aerosolu un svecīšu veidā. Spermicīdu efektivitāte nav augsta, tāpēc tos iesaka lietot kopā ar mehāniskajiem līdzekļiem
  
Combo_Pills1.jpg
Plaši izplatīta metode ir hormonālo tablešu lietošana sievietēm. Ja sieviete katru dienu iedzer vienu šādu tableti, tiek nomākta ovulācija. Hormonālos līdzekļus drīkst lietot tikai ārsta uzraudzībā, jo tie pārmaina visa organisma darbību.
 
Par dzimstības regulēšanas metodi neuzskata abortu - mākslīgu grūtniecības pārtraukšanu.
 
Atsauce:
Cilvēka anatomija, fizioloģija, higiēna 9. klasei./ Maruta Kusiņa. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2007. - 200 lpp.:il. - izmantotā literatūra: 166. - 167.lpp
Attēli no http://contraception.about.com/od/overthecounterchoices/tp/SpermicideTypes.htm
http://podblog.blogs.hopkinsmedicine.org/2012/06/18/blood-clots-and-hormonal-contraceptives/