vsk.png
 
Abinieku skeletu veido mugurkauls, galvaskauss, ekstremitāšu joslu skelets. Abiniekiem mugurkaulā ir tikai viens kakla skriemelis, tāpēc tie nespēj grozīt galvu.
 
Abiniekiem ir ļoti īsas ribas.
 
Bezastainajiem abiniekiem astes nav, bet astainajiem abiniekiem, piemēram, tritoniem, aste ir gara, spēcīga un nozīmīga peldēšanai.
 
Bezkāju abiniekiem ekstremitāšu nav, tie pārvietojas lienot.
 
Abinieku gremošanas orgānu sistēma ir līdzīga rāpuļu gremošanas orgāniem. Abinieki ir gaļēdāji. Tiem nav zobu. Vardes un krupji noķer medījumu ar garas, lipīgas mēles palīdzību. Video: Vardes dodas medībās.
 
Abiniekiem ir raksturīgi vairāki elpošanas veidi: ar plaušām, žaunām un ādu. Abinieku mazuļi attīstās ūdenī un elpo ar žaunām. Pieaugušiem abiniekiem plaušas ir maisveida, vāji attīstītas, tāpēc ādai ir lielāka nozīme gāzu maiņā kā plaušām. No ādas kapilāriem gaisā izdalās ogļskābā gāze, bet no gaisa asinis uzņem skābekli. Ādai vienmēr jābūt mitrai.
 
Izvadorgānu sistēmu veido 2 nieres, urīnvadi un urīnizvadkanāls, kurš atveras kloākā.
 
Nervu sistēmu veido galvas un muguras smadzenes un no tām atejošie nervi.
 
abar.png
 
Asinsrites orgānu sistēmā liela nozīme ir ādas kapilāriem. No plaušām un ādas sirdī atgriežas ar skābekli bagātas arteriālās asinis, bet no pārējiem orgāniem - ar ogļskābo gāzi bagātas venozās asinis. Kambarī asinis sajaucas un plūst uz orgāniem. Tātad šūnās nonāk gan skābeklis, gan ogļskābā gāze. Tāda asiņu sajaukšanās padara asinsriti mazāk efektīvu kā putniem un zīdītājiem, kuriem asinis sirdī nesajaucas. Arī rāpuļiem asinis sajaucas.
 
Atsauce:
Bioloģija 8. klasei.Daiga Brante, Regīna Gribuste- Lielvārds, 2012.- 176lpp.:il. - izmantotā literatūra : 112. - 113.lpp.
http://www.thunderboltkids.co.za/Grade5/01-life-and-living/images/gd-0077.png
http://www2.estrellamountain.edu/faculty/farabee/BIOBK/evolcirc_3.gif