Augu pamataudi
Pamataudi jeb parenhīma aizpilda telpu starp pārējiem audiem, bieži vien aizņemot orgānu lielāko daļu.
pamat.jpg
Pamataudi pa lielākai daļai sastāv no dzīvām noapaļoti daudzstūrainām šūnām, starp kurām veidojas starpšūnu telpas. Pamataudi ir maz diferencējušies. Tie spēj atkal kļūt par veidotājaudiem. Pamataudu šūnās notiek barības vielu ražošana, tās veic vielu uzsūkšanas, uzkrāšanas un izdalīšanas funkcijas, piedalās gāzu maiņā. Pamataudiem piemīt arī mehāniska izturība.
 
Augu balstaudi (mehāniskie audi)
Balstaudi piešķir augiem izturību un elastību.
Tie atrodas visos auga orgānos. Daudz balstaudu ir stumbrā un lapu dzīslās. Balstaudu veids ir sklerenhīma.
 
diospyros-endosperm.jpg
 
Sklerenhīmas šūnu būtiskā pazīme ir vienmērīgs šūnapvalku uzbiezinājums. Šūnas ir nedzīvas, garas, šķiedrainas, ar nosmailinātiem galiem. Celulozes šūnapvalks saglabājas reti, parasti tas pārkoksnējas, t.i., starp celulozes molekulām uzkrājas lignīns. Šūnas dobumu piepilda gaiss.
 
lii.jpg
Sklerenhīmas šūnu garums sasniedz vairākus centimetrus. Arī tekstilšķiedru ražošanā izmanto augu šķiedras, kas ir sklerenhīmas šūnas. Populāri šķiedraugi ar garām (4-60 mm) sklerenhīmas šūnām ir lini (attēlā) un kaņepes.
 
kauli.jpg
Sklereīdas jeb akmensšūnas var veidot t.s. akmensaudus vai atrasties pa vienai. No sklereīdām sastāv dažādu augļu cietie apvalki (riekstiem, zīlēm), sēklapvalki (ķiršu un plūmju kauliņi).
 
4425261621_2dbbc1c1d0.jpg
Akmens šūnas sastopamas bumbieru ziedgultnē (cietie graudiņi bumbiera auglī!), koku mizā, ādainās lapās utt. Sklereīdām var būt dažāda forma. Tās ir nedzīvas šūnas ar biezu, pārkoksnējušos šūnapvalku, kurā dažkārt sastopami kalcija un silīcija savienojumu ieslēgumi.