Epitēlijaudi
1. Segepitēlijs pārklāj visu ķermeni (ietilpst ādas sastāvā), kā arī izklāj gremošanas traktu, elpceļus, urīnizvadceļus, dzimumceļus un ķermeņa dobumus (gļotādu).
 
fr.jpg
 
Segepitēlija šūnas ir cieši saistītas cita ar citu, un starp tām nav šūnstarpu vielas. Tās veic gan mehānisko aizsardzību, gan aizsargā pret ultravioleto starojumu.
 
ciliated_epithelium.jpg
 
Elpceļus izklāj skropstiņepitēlijs, kurš viļņveidīgi kustas un izvada no elpceļiem mikroorganismus.
 
2. Dziedzerepitēlijs veido dziedzerus, kuri var būt vienšūnas un daudzšūnu. Tie izdala dažādas vielas.
 
cuboidal2_6-9.jpg
 
Piemēram, sviedru dziedzeri izvada no organisma sviedrus, kuņģa dziedzeri ražo kuņģa sulu, kas palīdz sagremot uzturu, virsnieru dziedzeri izdala asinīs vielu (hormonu), kas paātrina sirdsdarbību.
 
Muskuļaudi
Muskuļaudi (no latīņu valodas musculus - "pelīte") ir specializēti, sarauties spējīgi ķermeņa audi. Muskuļi sastāv no muskuļšūnām, tās satur kontraktīlas (sarauties spējīgas) šķiedras, kuras kustās cita gar citu, mainot šūnas izmēru. Tās sastāv no tieviem un resniem olbaltumvielu = aktīna un miozīna pavedieniem. Tievajiem pavedieniem ievirzoties starp resnajiem pavedieniem, muskuļaudi saraujas. Saraujoties muskuļaudi patērē daudz enerģijas, ko iegūst no barības vielām, kuras muskuļaudiem piegādā asinis. Enerģija rodas mitohondrijos, kuru muskuļaudos ir sevišķi daudz.
 
1. Šķērssvītrotie muskuļaudi - veido skeleta muskuļus, nodrošina ķermeņa pārvietošanos.
 
skeltmusk.jpg
 
Sastāv no garām šķērssvītrotām daudzkodolu šķiedrām, kuras spēj sarauties. Saraušanos nodrošina divas olbaltumvielas – aktīns un miozīns.
Video angļu valodā: Muskuļu darbs
 
2. Gludie muskuļaudi
  
gludmusk.jpg
 
Gludā muskulatūra - atrodama iekšējo orgānu sieniņās, tā nav pakļauta cilvēka gribai. To pamatvienība ir šūna. Salīdzinājumā ar skeleta muskulatūru, gludā muskulatūra spēj veikt ļoti lielas amplitūdas kontrakcijas. Skeleta muskuļiem saraujoties, tie saīsinās ne vairāk kā par 25—30% no to sākotnējā garuma, turpretī gludā muskulatūra, ja tā ir bijusi spēcīgi iestiepta, saraujoties var saīsināties pat četras reizes. Lielajai kontrakciju amplitūdai ir svarīga fizioloģiskā nozīme kuņģa, urīnpūšļa un citu dobo orgānu darbībā. Gludās muskulatūras šūnās aktivācijas un inaktivācijas procesi noris četras līdz desmit reizes lēnāk nekā skeleta muskulatūras šķiedrās. Tāpēc atsevišķo kontrakciju ilgums ir lielāks.
 
3. Sirds muskuļaudi
  
sirdsmusk2.jpg
 
Sirds muskuļaudi ir līdzīgi skeleta muskuļaudiem. Tie sastāv no vienkodola šūnām, kas savienojas savā starpā un izveido sietam līdzīgu veidojumu. Sirds muskuļaudi saraujas strauji, bet gandrīz nav pakļauti mūsu gribai. Sirds muskuļaudi saraujas pašā sirdī radušos uzbudinājuma impulsu ietekmē.
  
Animācija: Dzīvnieku audi
 
Atsauce:
http://lv.wikipedia.org/wiki/Musku%C4%BCi
Attēli no:  http://www.uoguelph.ca/zoology/devobio/210labs/epithelial1.html
http://science.tjc.edu/Course/BIOLOGY/1409/1409epithelium.htm
http://course1.winona.edu/sberg/308s04/Lec-note/22-new.htm
http://raksti.daba.lv/referaati/2009/ezole/Muskulaudu_veidi.htm