1. Vienšūņi ir svarīga barošanās tīklu sastāvdaļa.
 
t.jpg
 
Vienšūņi veido zooplanktonu (2), kurš barojas ar fitoplanktonu (1). Savukārt, viensūņus ēd zivju, posmkāju mazuļi, putni, vaļi.
 
Fitoplanktons un zooplanktons ir daudzu jūru ekosistēmu pastāvēšanas priekšnoteikums.
 
2. Parazītiskie viensūņi izraisa slimības dzīvniekiem un cilvēkiem.
 
Dizentēriju izraisa invadēšanās(parazītiskā vienšūņa iekļūšana saimnieka organismā) ar dizentērijas amēbu. Tās cistas var iedzert ar nevārītu ūdeni, ēdot nemazgātus augļus un dārzeņus.Šīs amēbas var dzīvot resnajā zarnā, nenodarot ļaunumu, ja cilvēka veselība ir laba. Pasliktinoties veselības stāvoklim, dizentērijas amēba izraisa spēcīgu caureju. Slimībai ir augsta mirstība.
 
Malārijas izplatību cilvēki parasti saista ar odiem, bet odi tikai pārnēsā slimības izraisītāju - vienšūni malārijas plazmodiju.
 
m.jpg
Malārijas plazmodijs vairojas cilvēka eritrocītos. Tropos ir jāizvairās no odu dzēlieniem.
 
mi.jpg
Asins parazīts ir arī Āfrikas miega slimības izraisītāja tripanosoma. To pārnēsā cece mušas. Attēlā tripanosoma zilganā krāsā.
 
Cilvēkā parazitē trihomonas, kas var izraisīt seksuāli transmisīvu slimību, zarnu iekaisumu. Kontaktos ar slimiem kaķiem var invadēties ar toksoplazmu, kas izraisa slimību toksoplazmozi.
 
Atsauce:
Attēli no https://www6.slac.stanford.edu/pictures/full-size/121129-SleepingSickness-3.jpg
http://www.doh.state.fl.us/environment/medicine/arboviral/images/malaria.jpg
http://www.ceibal.edu.uy/userfiles/P0001/ObjetoAprendizaje/HTML/Que%20sabes%20sobre%20el%20plancton_Ana%20Williman_S.elp/antartida_clip_image007.jpg