"Kolekcija (latīņu valodā collectio salasīšana, savākšana) - sistematizēts vienveidīgu, no mākslas, zinātnes, vēstures u.tml. viedokļa interesantu priekšmetu krājums."
Mākslas darbu kolekciju veido dažādi mākslas objekti - gleznas, skulptūras, lietišķās mākslas paraugi u.c. Mākslas kolekcijas var piederēt valstij - muzeji, galerijas. Tās var būt arī privātās kolekcijas (mākslas darbi pieder vienam cilvēkam).
 
Latvija
 
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
 
"Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir lielākais mākslas muzejs Latvijā.
Tajā glabājas vairāk kā 52 000 Latvijas, Baltijas un Krievijas gleznotāju un tēlnieku mākslas darbi.
Muzejam ir divas ēkas - centrālā ēka un izstāžu zāle "Arsenāls" Torņa ielā 1.
 
Muzeja galvenā ēka atrodas Krišjāņa Valdemāra ielā 10a. Tā celta no 1903. līdz 1905. gadam un ir ievērojama historisma stila celtne. Ēku projektējis Vilhelms Neimanis, viņš bija arī muzeja pirmais direktors no 1905. līdz 1919. gadam. Ēka ir viena no pēdējām Rīgā būvētajām eklektisma celtnēm, tā veidota barokālās formās, apdarē izmantojot apmetumu, smilšakmeni un granītu. Interjera apdarē vērojamas jūgendstila iezīmes.
 
800px-LNNM_1.jpg
 
1869. gads uzskatāms par muzeja dibināšanas gadu - tad tika atklāta Pilsētas gleznu galerija. 1905. gada to pārdēvēja par Pilsētas mākslas muzeju, 1940. gadā - par LPSR Padomju mākslas muzeju, 1945. gadā - par LPSR Valsts latviešu un krievu mākslas muzeju, 1964. - par LPSR Mākslas muzeju. 1987. gadā muzejs ieguva nosaukumu Valsts mākslas muzejs, bet 1995. gadā - Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.
Sākotnēji muzejā glabājās galvenokārt ārzemju mākslinieku darbi no vairākām privātkolekcijām. Latviešu autoru darbu kolekcionēšanu veicināja Vilhelms Purvītis - muzeja direktors no 1919. līdz 1940. gadam."2
huns.jpg
K.Hūns "Jaunā čigāniete"
 
 
 
 
 
feders_gaujas_leja.jpg
J.Feders "Gaujas leja"
 
 
 
 
 
purviti.jpg
V.Purvītis "Ziema"
 
Latvijas Nacionālās mākslas muzeja galvenajā ēkā apskatāmas trīs pastāvīgās ekspozīcijas:
1.Baltijas māksla 18.gs. beigas - 19.gs. beigas,
2.Latvijas māksla 19.gs. beigas - 20.gs. vidus,
3.Krievijas māksla 18.gs. - 20.gs. pirmā puse.
 
Līdztekus pastāvīgajām ekspozīcijām, muzejā iespējams apmeklēt dažādas izstādes.
 
Mākslas muzejs Rīgas Birža jeb Ārzemju mākslas muzejs
  
"Ārzemju mākslas muzejs dibināts 1920.gadā kā Valsts mākslas muzejs. Pēc Otrā pasaules kara mainīts tā profils – muzejs turpmāk apvieno bijušo Valsts mākslas muzeja un Rīgas pilsētas mākslas muzeja (dibināts 1905.gadā, atrodas K.Valdemāra ielā 10a; tagadējā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka) ārzemju mākslas kolekcijas."3 Ārzemju mākslas muzejs 2010.gada janvārī tika pievienots Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam.
 
rigas birza.jpg
 
Muzeja telpas līdz 2011.gada vasarai atradās Rīgas pils vecākajā daļā - konventa daļā. 2011.gada augustā muzeja ekspozīcija tika izvietota jaunās telpās - Rīgas Biržas ēkā.
 
Ārzemju mākslas muzejā varēja aplūkot šādas pastāvīgās ekspozīcijas:
 1. Seno Austrumu, antīkās, viduslaiku un Renesanses mākslas ekspozīcija
  Šajā ekspozīcijā muzeja apmeklētāji varēja iepazīties ar Senās Ēģiptes, Divupes, Senās Grieķijas un Romas mākslu, kā arī mākslu viduslaikos un Renesanses periodā.
 2. Rietumeiropas glezniecība
  Ekspozīcija sniedza priekšstatu par Francijas, Vācijas, Austrijas, Holandes, Flandrijas, Anglijas un Itālijas mākslu laika posmā no 16.gs. līdz 19.gs.
 3. Austrumu mākslas ekspozīcija
  Šajā kolekcijā bija aplūkojamas gleznas, grafika, mēbeles, stikla un akmens izstrādājumi no Ķīnas un Tibetas.
 
Šobrīd Mākslas muzejā Rīgas Birža aplūkojamas šādas ekspozīcijas: Gleznu galerija (16.-19.gs), Rietumu porcelāna galerija (18.-20.gs.), Sudraba kabinets.
 
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
  
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs dibināts 1989.gada 6.jūlijā. Tas atrodas Vecrīgā, bijušajā Sv. Jura baznīcā (1204), kura laika gaitā tika pārbūvēta.
Muzejs tika izveidots kā latviešu profesionālās dekoratīvi lietišķās mākslas muzejs.
 
2005_Dek_Liet_muzejs.jpg
 
"Muzejā atrodas septiņas kolekcijas:
 1. Tekstilmāksla,
 2. Keramika un porcelāns,
 3. Metālmāksla,
 4. Ādas māksla,
 5. Dekoratīvā koka māksla,
 6. Stikla māksla,
 7. Dizaina kolekcija."4
  
Pastāvīgās ekspozīcijas sniedz priekšstatu par dažādu mākslinieku daiļradi, kā arī iepazīstina ar dominējošajiem mākslas stiliem un virzieniem. Muzeja apmeklētāji var iepazīties, piemēram, ar slavenās porcelāna apgleznošanas darbnīcas "Baltars" (1924-1928) mākslinieku Romana Sutas (1896-1944), Aleksandras Beļcovas (1892-1981) un Sigismunda Vidberga (1890-1970) darbiem.
Tā pat iespējams aplūkot pastāvīgo ekspozīciju "Latvijas dekoratīvā māksla no 20.gadsimta 70.gadiem līdz mūsdienām".
 
Muzejā regulāri tiek rīkotas dažādas izstādes, kurās var iepazīties gan ar Latvijas, gan arī ar ārzemju dekoratīvās mākslas un dizaina paraugiem.
 
Ārzemes
  
Ufici galerija
 
"Ufici Galerija (itāļu: Galleria degli Uffizi) ir viens no vecākajiem un slavenākajiem mākslas muzejiem pasaulē. Tā atrodas Florencē, Itālijā. Pili sāka celt Džordžio Vasari 1560. gadā pēc Kozimo I deMediči  pasūtījuma. Tās bija domātas kā biroja telpas Florences maģistrātiem, no kā arī cēlies nosaukums."5 Muzeja kolekcijas pirmie darbi piederēja slavenajai Mediči dzimtai. "Ar Annas Marijas Lodovicas, pēdējās Mediči mantinieces gādību, Mediči kolekcija palikusi Ufici Galerijā saskaņā ar Patto di famiglia līgumu. Sākot ar 16.gs. galerija bijusi atvērta īpašiem apmeklētājiem, bet no 1765. gada arī plašākai publikai.
ufici.JPG
Ufici galerija
 
 
 
ufici halle.jpg
Ufici galerijas halle
 
 
 
ufici griestu gleznoj.jpg
Ufici galerijas griestu gleznojums
 
Galerijas milzīgās kolekcijas dēļ, daži tās mākslas darbi pagātnē tikuši pārvietoti uz citiem Florences muzejiem, piemēram, dažas slavenas statujas - uz Bardžello. Tika aizsākts projekts muzeja laukuma paplašināšanai no 6,000 līdz gandrīz 13,000 kvadrātmetriem, ļaujot publikai apskatīt tos daudzos mākslas darbus, kas parasti glabājas noliktavā.
Mūsdienās Ufici ir viens no vispopulārākajiem  tūristu apmeklētajiem objektiem Florencē. Īstajā sezonā (jūlijā), stāvēšana rindā var aizņemt līdz pat piecām stundām. Apmeklētājiem, kas rezervē biļetes iepriekš, ir īsāks gaidīšanas laiks."5
botičelli-minerva un kentaurs.jpg
Botičelli "Minerva un kentaurs"
 
 
botičelli pavasaris-ufici.jpg
Botičelli "Pavasaris"
 
Ufici galerijā var aplūkot slaveno itāļu mākslinieku darbus, piemēram, renesanses perioda gleznotāju Džoto, Botičelli, Leonardo da Vinči, Rafaēla, Džordžones, Ticiāna u.c. mākslinieku gleznas. Vēl galerijas apmeklētāji var iepazīties gan ar antīko mākslinieku, gan ar franču, spāņu, vācu, holandiešu un flāmu mākslinieku darbiem.
 
Luvra
 
"Luvra (franču: Musée du Louvre) ir viens no pasaules visvairāk apmeklētajiem muzejiem, vēsturisks monuments, viens Francijas simboliem. Šis muzejs atrodas Parīzē, Francijā. "6 Luvras kolekciju veido gandrīz 35000 mākslas darbi, kuri apskatāmi muzeja telpās, kas aizņem 60000 kvadrātmetru lielu platību.
"Celtni sāka būvēt Filipa II no Kapetingu dinastijas valdīšanas laikā 1190. gadā kā cietoksni un tika izmantota kā rezidence. Fransuā I laikā šo ēku izmantoja kā mākslas darbu glabātuvi."5
 
luvra.jpg
 
Lielās Franču Revolūcijas laikā, kura ilga no 1789.gada līdz 1799.gadam, muzejs kļuva publiski pieejams - 1793.gada 8.novembrī muzejs vēra durvis plašam apmeklētāju skaitam.  Tajā laikā Luvra bija domāta kā brīvības simbols.
Imperatora Napoleona valdīšanas laikā muzeju dēvēja par Napoleona muzeju, jo šeit imperators uzglabāja no karagājieniem atvestos mākslas darbus.
Laika gaitā ēka tika pārbūvēta, 1871.gadā tā ieguva tagadējo izskatu. 1989.gadā ēku komplekss tika papildināts - Napoleona pagalmā tika uzbūvēta stikla piramīda (arhitekts - Io Ming Pejs).
 
luvra3.jpg
 
Luvrā atrodas dažādu civilizāciju, kultūru un laikmetu mākslas darbi. Kolekciju veido 300000 eksponātu, no kuriem apmeklētāji var apskatīt tikai 35000. Pārējie eksponāti atrodas muzeja glabātuvēs, jo tos nedrīkst izrādīt plašākai publikai ilgāk par 3 mēnešiem (šādi nosacījumi ieviesti, lai mākslas darbu neciestu no vides nelabvēlīgās ietekmes).
 
Luvras eksponāti aplūkojami šādās kolekcijās:
1. Senie Austrumi
Šajā kolekcijā ietilpst eksponāti no Divupes un Tuvajiem Austrumiem (Irāna, Sīrija, Palestīna).
2. Senā Ēģipte
Šī ekspozīcija sniedz priekšstatu par Senās Ēģiptes mākslu.
3. Senā Grieķija, Etrūrija, Senā Roma
Šajā ekspozīcijā aplūkojami mākslas darbi no Grieķijas Arhaiskā, Klasiskā un Hellēnisma perioda, Etrūrijas, Senās Romas. Šajā ekspozīcijā iekļauta arī sengrieķu keramika, māla un bronzas izstrādājumi, dārglietas.
shedu-luvra.jpg
Divupe Spārnotais vērsis Šedu
  
oziris,izida,hors-luvra.jpg
Senā Ēģipte
Hors,Oziriss, Izīda
griki-luvra.jpg
Senā Grieķija
Sarkanfigūru keramika
 
4. Islāma māksla
Šajā ekspozīcijā aplūkojami mākslas priekšmeti, kas atspoguļo laika posmu no islāma civilizācijas pirmsākumiem līdz 19.gadsimtam.
5. Skulptūras
Šī ekspozīcija sniedz priekšstatu par tēlniecību antīkajā kultūrā, kā arī par tēlniecību laika posmā no viduslaikiem līdz 18.gadsimtam.
6. Mākslas priekšmeti
Šajā ekspozīcijā aplūkojami juvelierizstrādājumi, skulptūriņas, mēbeles un gobelēni, kuri izgatavoti laika posmā no viduslaikiem līdz 19.gadsimtam.
islams-luvra.jpg
Islams Ziloņkaula lādīte
18.gs.-luvra.jpg
18.gs. tēlniecība
diadema-luvra.JPG
Diadēma, 19.gs.
 
  
 
7. Glezniecība
Šajā kolekcijā glabājas gleznas, kuras gleznotas laika posmā no viduslaikiem līdz 1848.gadam.
8. Grafika
Šo kolekciju viedo vairāk nekā 130000 eksponātu.
Ermitāža
Ermitāža - lielākais mākslas muzejs Krievijā un viens no lielākajiem mākslas muzejiem pasaulē. Ermitāžā atrodas lielākā gleznu kolekcija pasaulē. Ermitāža atrodas Krievijā, Sanktpēterburgā, Ņevas krastā. Dibināts 1764.gadā kā imperatores Katrīnas 2 privātkolekcija. 1852.gadā Ermitāža kļuva par publisku muzeju.
  
Muzeja telpas atrodas 6 ēkās, kuru skaitā ir arī Ziemas pils (centrālā ēka), Mazā Ermitāža, Vecā Ermitāža, Jaunā Ermitāža, Ermitāžas teātris. Muzeja kolekciju veido vairāk nekā 3 miljoni mākslas darbu, kas atspoguļo mākslu laika posmā no akmens laikmeta līdz mūsdienām. Kolekcijā aplūkojami gan mākslas darbi no Krievijas, gan arī 13.-20.gs. Rietumeiropas mākslas paraugi.
 
ermitaza.jpg
Ziemas pils
 
Eksponāti aplūkojami šādās kolekcijās:
1. Senie Austrumi, Senā Ēģipte
Kolekcijā aplūkojami mākslas darbi, kuri raksturo Divupes kultūru, Asīriešu kultūru, kā arī Senās Ēģiptes kultūru.
2. Antīkā kultūra
Šeit aplūkojami eksponāti, kas raksturo Seno Grieķiju - keramika, skulptūras, juvelierizstrādājumi, kā arī Seno Romu raksturojošie mākslas darbi - marmora, bronzas skulptūras, lietišķās mākslas priekšmeti.
ermit-egipte1.jpg
Senā Ēģipte
Podnieku virsvadītāja stēla
ermitaza - griekji.jpg
Senā Grieķija
Sarkanfigūru keramika
 
3. Aizvēsture
Šajā ekspozīcijā aplūkojami mākslas priekšmeti, kas raksturo laikaposmu no paleolīta līdz dzelzs laikmetam. Ekspozīcijā aplūkojamie objekti atrasti bijušajā PSRS teritorijā, Krievijas impērijas un tagadējās Krievijas teritorijā. Vēl šajā ekspozīcijā apskatāmi kultūras un mākslas priekšmeti, kas raksturo Kaukāza kultūru.
4. Juvelierizstrādājumi, dekoratīvi lietišķā māksla
Šī ekspozīcija sniedz priekšstatu par Rietumu juveliermākslu laika posmā no 4.g.tūkst.p.m.ē. līdz mūsu ēras 20.gs., Kaukāza, Āzijas juvelierizstrādājumiem, kā arī iepazīstina ar Rietumeiropas lietišķo mākslu laika posmā no 12.gs. līdz 15.gs.
5. Itāļu renesanse
Kolekcijā aplūkojami itāļu renesanses mākslinieku darbi, piemēram, Džordžones, Ticiāna, Veronēzes un Leonardo da Vinči gleznas, kā arī 15.-16.gs. skulptūras, gobelēni.
6. Itāļu un spāņu tēlotājmāksla
Šajā ekspozīcijā muzeja apmeklētāji var iepazīties ar itāļu un spāņu 15.-18.gs. tēlotājmākslu. Iespējams aplūkot Mikelandželo, El Greko, Tintoreto, Velaskesa un citu mākslinieku darbus.
7. Holandiešu glezniecība, flāmu baroks
Šajā ekspozīcijā muzeja apmeklētāji var iepazīt 17.gs. holandiešu un flāmu glezniecību, piemēram, var aplūkot van Deika, Rūbensa un Rembranta gleznas.
ermitaza-rubensa zale.jpg
Rubensa zāle
 
8. Vācu un franču tēlotājmāksla
Šajā kolekcijā ietilpst 16.gs. vācu un 15.-18.gs. franču tēlotājmākslas paraugi.
9. Krievu māksla
Šī ekspozīcija iepazīstina muzeja apmeklētājus ar 11.-19.gs. krievu mākslas paraugiem.
10. Neoklasicisms, impresionisms, postimpresionisms
Šajā ekspozīcijā iespējams aplūkot neoklasicisma, impresionisma un postimpresionisma mākslas darbus, piemēram, Renuāra, Monē, van Goga un Gogēna gleznas.
11. Modernā māksla
Šī kolekcija iepazīstina muzeja apmeklētājus ar moderno mākslu, piemēram, fovismu, abstrakcionismu u.c. Šajā ekspozīcijā iespējams apskatīt Matissa, Derēna, Pikaso, Kandinska gleznas.
 
Papildinformācija:
 1. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs - Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vēsture
 2. Mākslas muzejs Rīgas Birža - Mākslas muzejs Rīgas Birža
 3. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs - Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vēsture
 4. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs -Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
 5. Ufici galerija (angļu valodā) - Ufici galerija attēlos
 6. Mediči dzimtas ciltskoks - Mediči dzimta
 7. Ermitāža (angļu valodā) - Ermitāža-izstāžu zāles 3DErmitāža fotoattēlos
 
Atsauce:
1. Latvijas Padomju enciklopēdija, 5.sēj. - Rīga, Galvenā enciklopēdiju redakcija, 984. - 768 lpp. :il. - izmantotā literatūra: 218.lpp.
2. http://lv.wikipedia.org/wiki/Latvijas_Nacion%C4%81lais_m%C4%81kslas_muzejs
3. http://www.lnmm.lv/lv/amm/misc/about/history/
4. http://www.muzeji.lv/museum/show/54
5. http://lv.wikipedia.org/wiki/Ufici
6. http://lv.wikipedia.org/wiki/Luvra
http://www.lnmm.lv/lv/dmdm/misc/about/permanent-displays/
http://www.lnmm.lv/lv/dmdm/misc/about/museum/
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%84%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%83%D0%B2%D1%80
http://en.wikipedia.org/wiki/Hermitage_Museum
Attēli:
http://lv.wikipedia.org/wiki/Att%C4%93ls:LNNM_1.jpg
http://www.studija.lv/large/huns.jpg
http://www.segewoldiana.sigulda.lv/ieverojami_siguldiesi/bildes/feders_gaujas_leja.jpg
http://img.rating.lv/thumbnail.php?file=purviti.jpg&size=article_medium
http://www.rigasbirza.lv/sites/default/files/birza%20(276%20x%20184).jpg
http://www.o3fm.lv/images/2005_Dek_Liet_muzejs.jpg
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Firenze.PalVecchio.Uffizi02.JPG
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Uffizi_Hallway.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:UffiziCeiling1.jpg
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Pallasetlecentaure.jpg
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Primavera.jpg
http://scn.wikipedia.org/wiki/File:Museu_do_Louvre.jpg
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Musee_du_Louvre_pyramide_inversee.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Human_headed_winged_bull_profile.jpg
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Egypte_louvre_066.jpg
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Eos_Memnon_Louvre_G115.jpg
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Plate_dragon_Louvre_MAO696.jpg
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Marly_horse_Louvre_MR1802.jpg
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:DiademaDuquesaAngulemaLouvre_Ars_Summum_Arte.JPG
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:WinterPalace.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Стела_начальника_гончаров_Пепи.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ermit%C3%A1%C5%BE_57.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Eremitage_Interior4,_St._Petersburg,_Russia.jpg
 
Sagatavoja Inese Rožkalne, Rīgas 1.vakara (maiņu) vidusskola