Dekupāža – kolāžas veids. Priekšmeta virsmai tiek pielīmēti elementi no papīra. Tie var būt dažādi izgriezumi ar attēliem, ornamentiem no papīra, avīzēm, salvetēm, īpaša dekupāžas papīra. Lai dekors ilgāk kalpotu, aplīmēto priekšmeta virsmu pārklāj ar laku.
Vārds dekupāža cēlies no franču valodas un nozīmē izgriezt.
 
Decoupagea5104_o.jpg
Dekupāžas tehnikā rotāts šķīvis
 
Šis kolāžas veids bieži vien tiek attiecināts uz rokdarbiem.
 
boba-jaglicic-kztp-VpjlBA-unsplash.jpg
Dekupāžas tehnikā rotātas Lieldienu olas
 
Dekupāžas pirmsākumi rodami tālā senatnē. Austrumu Sibīrijā senie cilvēki šo paņēmienu izmantoja mirušo cilvēku kapeņu dekorēšanā (kapenes – vieta, kur apglabāja mirušu cilvēku). No filca tika izgrieztas dažādas figūriņas, ar kurām izrotāja kapenes.
 
Pirms 600 gadiem (15. gadsimta beigās) šo paņēmienu sāka izmantota Austrumu zemēs – Ķīnā. Tur ar attēliem, kas izgriezti no papīra, tika rotātas mēbeles. Dekupāžas tehnikā rotāja arī laternas, logus, lādes.
 
Eiropā šī tehnika kļuva populāra pirms 400 gadiem (17. gadsimtā). Tad par modernām uzskatīja mēbeles, rotātas šādā tehnikā ar austrumnieciska stila attēliem. Mēbeļu virsma tika pārklāta ar 30 kārtām lakas, lai tās ilgāk kalpotu.
 
Savu popularitāti dekupāža sasniedza pirms 200 gadiem (19. gadsimtā). Lielākoties tika izmantoti romantiska rakstura attēli, kurās vērojami ziedi, ganiņi un aitas, eņģelīši.
 
Decoupage_Florentine_style_box.jpeg
Lādīti rotā sievietes attēls
 
Pirms attēla uzlīmēšanas virsmai, virsma tiek noklāta ar krāsu. Dažkārt kā pārklājumu izmanto īpašu laku, kas, žūstot, plaisā, radot iespaidu, ka šis rotātais priekšmets ir sens. To dēvē par kraklē tehniku. Arī dekupāžas tehnikā rotātu priekšmetu virsma var būt fakturēta.
 
Decoupage.jpg
Kārbiņas virsma pārklāta ar īpašu laku, kura rada senatnīguma efektu
 
Šādi var rotāt gan dažādus priekšmetus (kārbiņas, vāzītes), mēbeles (plauktiņus, skapjus), gan tekstilizstrādājumus (salvetes, galdautus, apģērbu), gan arī apavus.
 
tusik-only-ayBCtRueEtI-unsplash.jpg
Dekupāžas tehnikā rotāta somiņa