Uzdevums:

3p.
Izlasi avotus E un L un izpildi prasīto!
Atzīmē, kādas trīs pārmaiņas sieviešu dzīvē izraisīja Pirmais pasaules karš!
Eksāmenā šajā uzdevumā pārmaiņas jāuzraksta patstāvīgi.
 
1.
 
2.
 
3.
 
Avots E
Ja angļi vai vācieši Flandrijas pozīcijās (...) šāva ar mīnām, tad ne vien cilvēku ķermeņi saplosīti uzlidoja gaisā žurkām un kraukļiem par barību, bet izlutinātas jaunas sievas Londonā vai Breslavā kļuva par nabadzīgām atraitnēm, kas tagad bija atkarīgas no ģimenes žēlastības vai no savu roku darba. Zēni priekšlaicīgi pameta skolas solu un mācījās par elektriķiem vai šoferiem, meitenes strādāja kinoteātros par vietu ierādītājām; dzīve atklāja jaunatnei nepazītas grūtības vai biedriskumu. Atraitnes raudzījās pretī bezcerīgai nākotnei, veseliem pulkiem bērnu pēkšņi vairs nebija stingrā vai mīļā tēva uzraudzības.
(Pasaules vēsture vidusskolai II. Hrestomātija. Rīga, 2002.)
 
Avots L
Pirmais pasaules karš paplašināja arī Latvijas sievietes dzīvesdarbības robežas. Vispirms jau sievietes aizvien vairāk tika iesaistītas algota darba veikšanā. Vīriešu darbaroku trūkums piedāvāja jaunas iespējas tradicionālās darba samaksas ietvaros - sievietēm par tādu pašu darbu maksāja mazāk. Karā iesaistīto valstu sieviešu pieplūdumu publiskajā sfērā simbolizēja tramvaja konduktore (šis formā tērptais sabiedriskā transporta darbinieka amats pirmskara Eiropā bija absolūts vīriešu profesijas monopols) (...)
Rīgā Tramvaju sabiedrība 1916. gadā eksperimenta veidā bija pieņēmusi darbā kādas 50 "konduktrises", tika atzīts, ka viņas apzinīgi cenšas piemēroties jaunajam darbam. Laikraksti rakstīja, ka sievietes jau redzamas darbojamies it visās nozarēs - viņas strādā "vīrieša darbus": ir pārdevējas, grāmatvedes, kasieres, fotogrāfu mācekles, maizes cepējas. Sievietes Latgalē strādā meža darbus.
(Vita Zelče. Skice vēstures zīmējumam: Sieviete un Pirmais pasaules karš// Latvijas Valsts arhīvi, 2002.)
 
Atsauce:
http://visc.gov.lv/vispizglitiba/eksameni/dokumenti/uzdevumi/2014/9klase/9_vesture_lv.pdf
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!