Uzdevums:

1p.
2. daļa
Rūpīgi iepazīstieties ar informācijas avotiem (aiz uzdevumiem)! Izlasiet uzdevumus un izpildiet tos!Atbildes varat uzrakstīt uz lapas un pēc tam salīdzināt ar dotajiem risinājumiem!
6. uzdevums
Aplūko avotu D un izlasi paskaidrojumus! Tabulā ieraksti strēlnieku  krūšu nozīmēs iekļautos simbolus un politiskās varas, ko tie raksturo! (6 punkti)
  
Nr.
Simboli
Politiskā vara
1.
 
2.
 
3.
 
 
7. uzdevums
Par kādu vēsturisku faktu stāsta avoti E un F? Izvēlies pareizo atbildi! (1 punkts)
Atbilde:
  
Informācijas avoti
Avots D
1
2
3
DSCF2141.JPGDSCF2142.JPGDSCF2143.JPG
Latviešu strēlnieku bataljonu kareivju krūšu nozīme ar cariskās Krievijas divgalvaino ērgli
 
 
Latviešu strēlnieku pulku virsnieka krūšu nozīme ar Atbrīvošanas cīņu laikā pieliktu Latvijas armijas saulīti
  
Latviešu strēlnieku pulku virsnieka krūšu nozīme ar pieliktu Sarkanās armijas zvaigzni
  
  
 
Avots E
Latviešu strēlnieku pulkvedi Jukums Vācietis:

„Latviešu strēlnieki aizstāvēja Krievijā padomju valdību tādēļ, ka viņa atzina visu mazu tautu tiesības uz patstāvību, pat līdz izstāšanai no Krievijas sastāva. Latviešu strēlnieki cīnījās priekš brīvās Latvijas. Lūk, tie motīvi, kuri izskaidro mums, ka latviešu strēlnieki, savā masā nebūdami ne noteikti lielinieki, ne komunisti, tik kaisli aizstāvēja lieliniecismu Krievijā. Un tas bija pareizi. Mums, latviešiem, vajadzēja pabalstīt to partiju, kura atzina mūsu brīvību un patstāvību. Un tāda bija Krievijas lielinieku partija. Citas Krievijas partijas negribēja neko dzirdēt par mazo tautiņu neatkarību. Daudzi nezin līdz šim laikam, kāda nozīme priekš latviešu strēlniekiem ir lozungam „Brīvā Latvija”. Latviešu strēlnieks savā masā bija un palika nacionālists šī vārda vislabākajā nozīmē. Šis bija tas stimuls, kurš iedvesa latviešu strēlnieku rindās varonību izturēt cīņu pret Krievijas atjaunošanu līdz beidzamajam.”
Atsauce:
Vācietis J. Latviešu strēlnieku vēsturiskā nozīme. – Maskava, 1922. – 1924. g.
 
Avots F
No Latviešu Pagaidu Nacionālas Padomes uzsaukuma latviešu strēlniekiem 1917. gada decembrī Valkā:

Latviešu strēlnieki! Jūs esat pametuši savu zemi un savu tautu un devušies Krievijas anarhijas un politikas un pilsoniskas beztiesības kalpībā. Jūs esat aizmirsuši Latvijas gaišos laukus, viņas izpostītos ciemus un sagrautās pilsētas. Jūs esat aizmirsuši to zemi, kur vienīgi ir iespējama jūsu un jūsu tautas brīvības un tiesības valsts, Jūs esiet akli un necienīgi padevušies Krievijas patvarības sludinātājiem, kuri jūs aicina kā savu neprātīgo iedomu veicinātājus un demokrātijas tiesību apspiedējus. Viņi jūs, brīvas tautas kareivjus, padara par saviem kalpiem. Latviešu tautas vārds Krievijā no visas demokrātijas tiek jau minēts ar īgnumu un nicināšanu kā brīvības un cilvēka tiesību apspiedēju vārds.
Atsauce:
"Valsts pārbaudes darbi 12. klasei 2005./ 2006. m. g.", R., 2006.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!