Lasi jautājumus par Ziemeļu karu, pēti vēsturnieka viedokli!
Nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
  
1. Kas pēc kara varēja atkopties visātrāk? 

 
2. Kas bija zaudētāji, nonākot Krievijas impērijas pakļautībā? 
  
Vācu vēsturnieks Arveds fon Taube par Ziemeļu kara sekām (1973)
Pagāja laiks gandrīz divu paaudžu garumā, līdz tika pārvarētas krievu karaspēka sistemātisko postījumu sekas un atjaunojās iedzīvotāju skaits, kas bija stipri sarucis mēra laikā. Pēc ļoti aptuveniem aprēķiniem, mēris aizrāva nebūtībā 60% Vidzemes zemnieku un 70% Igaunijas zemnieku; vācu daļas zaudējumi diez vai bija mazāki.
Pateicoties tranzītsatiksmes attīstībai, pilsētas pēc kara atguvās visātrāk. Valdošās vācu aprindas, nonākot Krievijas pakļautībā, daudzējādā ziņā iedzīvojās, turpretī latviešu un igauņu zemniecības slānis tika ierauts impērijā, kur valdīja neierobežota dzimtbūšanas sistēma, un tas nozīmēja tālāku šā slāņa tiesiskā stāvokļa pasliktināšanos. Vienīgi ilgstošo ārējo mieru, kas iestājās līdz ar Baltijas provinču pievienošanu Krievijas cara impērijai, izjuta arī zemnieki. Tas veicināja zemes uzplaukumu un pavēra iespējas turpināt jau zviedru laikos aizsāktos izglītošanās pasākumus. 
 
Atsauce:
Latvijas vēsture pamatskolai 2./  Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2012., 95.lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!