Analizē avotus G un H un izpildi prasīto!
4. uzdevums pārskatāmības labad dalīts 3 daļās.
Eksāmena darbā atbildes jāformulē patstāvīgi!
Šajā uzdevumā jāpielieto iegūtās zināšanas vēsturē!
 
4.5. Kāpēc L. A. Senžists uzskatīja, ka tikšanās ar ārzemniekiem bija noziegums?
  
Kura valsts/ kurš režīms ar aizdomām ir raudzījusies/ raugās uz savas valsts pilsoņu kontaktiem ar ārzemniekiem?
 
Kāds bija/ ir šo aizdomu cēlonis konkrētajā valstī/ režīmā?
 
Avots G
L.A. Senžista apsūdzības runas Konventā 1794. gadā
Dantons slepeni piekrita atjaunot karaļa varu; ir iegūta informācija par Dantona līdzdalībnieku un viņa nodevību [..]. Danton, tu atbildēsi tiesā, neizbēgami un nežēlīgi. Apsver savu rīcību pagātnē, mēs parādīsim, ka kopš pirmajām dienām tu esi bijis visu nodevību līdzdalībnieks, vienmēr esi bijis Brīvības pretinieks, ka tu esi sazvērējies pret Republiku [..]. Danton, tu esi atbalstījis Eberu un Kamillu Demulēnu viņu nelietīgajos nodomos gāzt Republiku. [..] Dantons vairākas reizes pusdienojis kopā ar angļiem, trīs reizes nedēļā pusdienojis kopā ar spāni [..].
 
Avots H
Francijas revolūcijas vadītāju biogrāfijas
Žoržs Dantons (1759–1794)
Dzimis prokurora ģimenē, bērnību pavadīja laukos, aizrāvās ar vēstures studijām. Kļuva par advokātu Parīzē. Kļuva par kaismīgu revolucionāru, iestājās pret karaļa galmu un ministrijām. Parīzes komūnā (pašvaldībā) aģitēja gāzt karali Luiju XVI. Kļuva par Nacionālā konventa deputātu un justīcijas ministru, veicināja izrēķināšanos ar revolūcijas „ienaidniekiem”, balsoja par Luija XVI giljotinēšanu. Organizēja revolucionārās Francijas militāro aizsardzību. Pēc cita revolucionāra L. A. Senžista runas Konventā (revolucionārajā parlamentā) tika apsūdzēts revolūcijas un Republikas nodevībā un giljotinēts.
Kamills Demulēns (1760–1794)
Advokāts Parīzes parlamentā. 1789. gadā Parīzē izraisīja pūļa nemierus, kas beidzās ar Bastīlijas ieņemšanu. Prasīja Republikas izveidi, karaļa sodīšanu ar nāvi, izdeva revolucionārus pamfletus. Pēc revolucionārā tribunāla sprieduma tika apsūdzēts sazvērestībā pret revolūciju un giljotinēts.
Luijs Antuāns Senžists (1767–1794)
Studēja tieslietas. Kļuva par revolucionāru un M. Robespjēra domubiedru, paziņoja, ka ir gatavs visus savus ietaupījumus nodot sabiedrības vajadzībām. Tika ievēlēts Konventā, kur ar savu runu aicināja tiesāt karali, bet vēlāk izcēlās ar apsūdzības runām pret mērenajiem revolucionāriem, Ž. Dantonu un viņa sekotājiem. Pēc Konventa lēmuma pats tika apsūdzēts revolucionārās varas uzurpācijā un giljotinēts kopā ar M. Robespjēru.
 
Atsauce:
Klišāns, V. Vēsture vidusskolai III daļa. Rīga, Zvaigzne ABC., 2005., 155.lpp.
Klišāns V. Vēsture vidusskolai II daļa.. Rīga: Zvaigzne ABC, 2003., 215. lpp.
https://www.visc.gov.lv, Valsts eksāmens vēsturē 2021.g.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!