5. Analizē avotu H un izpildi prasīto!
Eksāmena darbā atbildes jāformulē patstāvīgi!
 
5.1. Kuras trīs kopīgas iezīmes konstatējamas šajās biogrāfijās?  
5.2.Franču revolucionārs Pjērs Vernjī (1753-1793) ir teicis: "Revolūcija, līdzīgi dievam Saturnam, aprij savus bērnus."
Kādu procesu raksturo šis teiciens?
 
Kādi ir procesa cēloņi?
Uzmanību! Ir divas pareizas atbildes - eksāmena uzdevumā jānosauc divi procesa cēloņi!
 
Avots H
Francijas revolūcijas vadītāju biogrāfijas
Žoržs Dantons (1759–1794)
Dzimis prokurora ģimenē, bērnību pavadīja laukos, aizrāvās ar vēstures studijām. Kļuva par advokātu Parīzē. Kļuva par kaismīgu revolucionāru, iestājās pret karaļa galmu un ministrijām. Parīzes komūnā (pašvaldībā) aģitēja gāzt karali Luiju XVI. Kļuva par Nacionālā konventa deputātu un justīcijas ministru, veicināja izrēķināšanos ar revolūcijas „ienaidniekiem”, balsoja par Luija XVI giljotinēšanu. Organizēja revolucionārās Francijas militāro aizsardzību. Pēc cita revolucionāra L. A. Senžista runas Konventā (revolucionārajā parlamentā) tika apsūdzēts revolūcijas un Republikas nodevībā un giljotinēts.
Kamills Demulēns (1760–1794)
Advokāts Parīzes parlamentā. 1789. gadā Parīzē izraisīja pūļa nemierus, kas beidzās ar Bastīlijas ieņemšanu. Prasīja Republikas izveidi, karaļa sodīšanu ar nāvi, izdeva revolucionārus pamfletus. Pēc revolucionārā tribunāla sprieduma tika apsūdzēts sazvērestībā pret revolūciju un giljotinēts.
Luijs Antuāns Senžists (1767–1794)
Studēja tieslietas. Kļuva par revolucionāru un M. Robespjēra domubiedru, paziņoja, ka ir gatavs visus savus ietaupījumus nodot sabiedrības vajadzībām. Tika ievēlēts Konventā, kur ar savu runu aicināja tiesāt karali, bet vēlāk izcēlās ar apsūdzības runām pret mērenajiem revolucionāriem, Ž. Dantonu un viņa sekotājiem. Pēc Konventa lēmuma pats tika apsūdzēts revolucionārās varas uzurpācijā un giljotinēts kopā ar M. Robespjēru.
 
Atsauce:
Klišāns V. Vēsture vidusskolai II daļa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2003., 215. lpp.
https://www.visc.gov.lv, Valsts eksāmens vēsturē 2021.g.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!