Analizē avotu F un G un izpildi prasīto!
4. uzdevums pārskatāmības labad dalīts 3 daļās.
Eksāmena darbā atbildes jāformulē patstāvīgi!
 
4.1. Kurus demokrātijas principus sludina Ž. Dantons?
Uzmanību! Ir divas pareizas atbildes - eksāmena darbā jāformulē divi principi!
 
4.2. Kas Ž. Dantona runās ir populistisks un antidemokrātisks?
Uzmanību! Ir divas pareizas atbildes - eksāmena darbā jāformulē divi populisma un antidemokrātijas pierādījumi!
 
4.3. Par kādiem apdraudējumiem revolūcijai brīdina Ž. Dantons?
Izvēlies pareizos papildinājumus!
Uzmanību! Eksāmena darbā jāformulē divi atšķirīgi apdraudējumi!
- Revolūciju var apdraudēt no ārzemēm -
- Revolūciju Francijā var apdraudēt iekšējie ienaidnieki -
 
Avots F
No Žorža Dantona runām Francijas Konventā 1792. gadā
Nav iespējama neviena cita konstitūcija kā vien tāda, ko ar balsu vairākumu pieņēmis (pašvaldību) vairākums. [..] Tikai tad izzudīs visas baumas par diktatūras iespējamību, muļķīgas runas par tirāniju, [..] tad konstitucionālajā likumā tiks atzīts tikai tas, ko būs pieņēmusi pati tauta. [..] Jāpanāk, lai likumi ir nesaudzīgi pret tiem, kas apdraud tautas iekarojumus, tiem jābūt tikpat nesaudzīgiem, cik nesaudzīga bija pati tauta, kad iznīcināja tirāniju; ja likums sodīs visus vainīgos, tauta būs apmierināta. (Aplausi.) Daudzi godīgi pilsoņi ir nobažījušies, ka paši kaismīgākie tautas draugi ir spējīgi nodarīt nelabojamu skādi sabiedriskajai kārtībai, no saviem principiem izveidojot pārspīlētus secinājumus; atteiksimies no visām galējībām, pasludināsim, ka visa veida īpašums – zemes, personiskais, rūpnieciskais – uz mūžīgiem laikiem ir neaizskarams. (Vētraini aplausi.)
1793. gadā
Tauta pieprasa, lai mēs viņiem izdotu likumus, tā vēlas izmantot visas mūsu konstitūcijas priekšrocības. Pirmkārt, es pieprasu tūlītēju ziņojumu par sazvērestību, kas, iespējams, pastāvēja ārzemēs. Pat mūsu iekšienē ir rūpīgi jāmeklē tās autori un līdzdalībnieki. Nodevēji ir jāatmasko visur, neatkarīgi no tā, kādā formā viņi slēpjas. Bet mēs centīsimies atšķirt, kur kļūda beidzas un kur sākas noziegums. Tauta pieprasa teroru; bet tā vēlas, lai terors tiktu piemērots pret īstajiem Republikas ienaidniekiem un tikai viņiem, tas ir: aristokrātiem, egoistiem, sazvērniekiem un nodevējiem, ārvalstu valdību aģentiem, Tauta nevēlas, lai ikviens, kurš piedzimis bez revolucionāras degsmes tikai šī iemesla dēļ, tiktu uzskatīts par vainīgu [..] tauta ir gatava atbalstīt pat vāju pilsoni. [..] Vienīgais, ko cilvēki tagad vēlas, ir spēcīga un enerģiska valdība.
  
Avots G
L.A. Senžista apsūdzības runas Konventā 1794. gadā
Dantons slepeni piekrita atjaunot karaļa varu; ir iegūta informācija par Dantona līdzdalībnieku un viņa nodevību [..]. Danton, tu atbildēsi tiesā, neizbēgami un nežēlīgi. Apsver savu rīcību pagātnē, mēs parādīsim, ka kopš pirmajām dienām tu esi bijis visu nodevību līdzdalībnieks, vienmēr esi bijis Brīvības pretinieks, ka tu esi sazvērējies pret Republiku [..]. Danton, tu esi atbalstījis Eberu un Kamillu Demulēnu viņu nelietīgajos nodomos gāzt Republiku. [..] Dantons vairākas reizes pusdienojis kopā ar angļiem, trīs reizes nedēļā pusdienojis kopā ar spāni [..].
  
Atsauce:
Klišāns V. Vēsture vidusskolai II daļa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2003., 215. lpp.
https://www.visc.gov.lv, Valsts eksāmens vēsturē 2021.g.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!