Uzdevums:

3p.
Eksāmena darbā atbildes jāformulē patstāvīgi!
Rūpīgi iepazīsties ar uzdevumiem un informācijas avotiem!
 
2. uzdevums pārskatāmības labad portālā sadalīts 2 daļās.
 
2.3. Iedomājies, ka avota C teksts būtu tapis mūsdienās un ievietots apspriešanai sociālajos tīklos! Kā tu un tavs oponents vērtētu šādu aicinājumu? Pamato abus vērtējumus!
Portālā šo uzdevumu iespējams piedāvāt tikai citā formulējumā:
 
Lasi vērtējumus/viedokļus par C avotā izteikto aicinājumu!
Nosaki un atzīmē, kurš no tiem atbilst mūsdienu vēsturei un tolerancei, kurš – neatbilst! 
Atzīmē vērtējumu!
 
Vācu pilis liecina ne tikai par vācu varu, bet arī par latviešu tautas vēsturi – to būvē piedalījās latviešu zemnieki, pilīs kalpoja arī latvieši.
 
Vācbaltiešu loma Latvijas teritorijas vēsturē, latviešu tautas vēsturē nav viennozīmīgi slikta, jo vācietis F. Stenders latviešu bērnu vajadzībām radīja pirmo ābeci, pieaugušo izglītošanai - pirmo zinātnisko sacerējumu latviešu valodā.
 
Jā, pilis vajag nojaukt, jo daudzviet jau nojauc indiāņu apspiedēja Kolumba pieminekļus, citu kolonizatoru liecības, – tā dara brīvā pasaule.
  
Avots C No raksta Latvijas presē, 1938. gads
Mēs stāvējām (vācu) bruņniecības cietokšņa drupās. Uz latviešu zemes. Mēs redzējām smagas akmeņu kaudzes, kas stāsta par bezbēdīgām dzīrēm, par slepenām sazvērestībām un izlietām asinīm, kas stāsta par moku kambariem, par zemnieku sviedriem un lāstiem, par mūsu zemes nevainīgo jaunavu vaimanām, par bruņniecības kalpu pātagām, kas smagā darbā dzina latviešu arājus.
Un neatvairāma uzmācās doma: kādēļ ļaujam šiem bijušās varmācības un nežēlīgās necilvēcības, šiem neatbildīgās izlaidības pieminekļiem arvien vēl pacelties gandrīz vai katrā Latvijas pagastā? [..] tām jānozūd no mūsu tēvzemes kalniem [..] un jāatdod vieta jaunām, saulainām celtnēm. Jo bruņinieku pilis [..] lielāko tiesu uzceltas uz latviešu pilskalniem pēc tam, kad latviešu valdnieku pilis viņi (vācieši) bija nodedzinājuši un iznīcinājuši. Uz šiem pilskalniem jāpaceļas vai nu restaurētām seno latviešu pilīm [..], vai arī jauno laiku sabiedriskām celtnēm un pieminekļiem. [..] mēs šīs drupas nekopsim un nesargāsim kā mūsu vēstures pieminekļus, mēs tās nerādīsim kā savas vēstures lieciniekus.
(A. Kroders. Ko lai rādām un stāstām citu zemju ļaudīm? Vārds, 1938. gads)
 
Avots B
Rīgas rātslaukums (19. gs. atklātne)
12.png
 
Cēsu pilsdrupas (mūsdienu foto)
13.png
 
Kokneses pilsdrupas (20. gs. sākuma atklātne)
14.png
 
Atsauce:
https://www.visc.gov.lv, Valsts eksāmens vēsturē 2020.g.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!