Uzdevums:

2p.
Eksāmena 2. uzdevums.
Iepazīsties ar informācijas avotiem A un B un izpildi prasīto!
Skolēnam atbildes jāformulē un jāieraksta patstāvīgi.
2.3. Izskaidro autoru mērķus, kāpēc tika radīti šādi vēstures skaidrojuma pārspīlējumi!
(Jānosauc 2 mērķi.) 
 
Izvēlies un atzīmē pareizās atbildes!
Kādi bija autoru mērķi, radot vēstures skaidrojuma pārspīlējumus?
  
1.
 
2.
 
Avots A
Nacistiskās okupācijas laikraksta raksta fragments
Niknās cīņas no 6. līdz 12. gs. ar krievu iebrukumiem bija ne tikai mūsu dzimtenes aizsargāšana, bet arī rietumu kultūras sargāšana no austrumu briesmām. 12. gs. beigās šai cīņā mūsu senčiem palīdzīgu roku sniedza ziemeļu rases kodols - vācieši. Hronikas daudzās vietās norāda, ka mūsu senči kopā ar vāciešiem cīnījušies pret Polockas, Pleskavas un Novgorodas krieviem. Šīs 13. gs. cīņas tātad ir atsvabināšanās cīņas no krievu varas un virskundzības. (...)
Vācu muižniecības sīkstā izturība un tālredzība radīja Vidzemes un Kurzemes autonomiju Krievijas impērijā. Ja mūsu zemē būtu nonākuši krievu muižnieki un atvesti krievu zemnieki, latviešu tautas likteņi būtu daudz ļaunāki. Raksturīgs piemērs te ir Latgale, kas 200 gadus atradās zem poļu panu jūga. Poļu pani, garīdznieki un žīdi izsūca latgaliešus, taču pilnīgi šo stipro un veselīgo latviešu tautas zaru viņiem iznīcināt neizdevās (...)
(Jaunā Latvijas vēstures izpratne.//Tēvija, 1942, 12. janv.)
 
Avots B
Nacistiskās okupācijas pārvaldes ierēdņa memorands
(...) Ap 19. gadsimta vidu sāk rasties latviešu nacionālā kustība, kas augot pakāpeniski pievienojas līdzīgām krievu aprindām, uzskatot, ka ar slavofilu palīdzību varētu nostiprināt latvietības pozīcijas. Cariskais absolūtisms ar slavofiliem vij vienu valgu, jo abi grib zemi rusificēt. Tiekšanās pēc šī mērķa notiek aizvien asākā veidā, it īpaši Aleksandra III valdīšanas laikā. Fakts, ka to neredz "jaunlatviešu" vadoņi, vispirms K.Valdemārs, raksturojams kā kļūme. Jaunlatviešu kustība ir šaha figūra to aprindu spēlē, kas centās pēc zemes pilnīgas rusifikācijas.
(Eriha Stricka memorands, 1942.)
 
Atsauce:
http://visc.gov.lv/vispizglitiba/eksameni/dokumenti/uzdevumi/2013/vidussk/12kl_vesture.pdf
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!