Skolēns izlasīja, ka sārtaļģes var dzīvot dziļāk ūdenstilpēs nekā zaļaļģes, jo sārtaļģēs nav pigmenta hlorofila, bet ir fikoeritrīns. Šis pigments dod iespēju absorbēt zaļo gaismu, kura sasniedz lielāku dziļumu. Skolēns nolēma to pārbaudīt, veicot eksperimentu. Viņš sagatavoja divu veidu želejas bumbiņas – ar zaļaļģēm un sārtaļģēm. Lai noteiktu fotosintēzes intensitāti, izmanto indikatoru, kurš maina krāsu atkarībā no oglekļa dioksīda koncentrācijas šķīdumā. Ja šķīdumā ir zema oglekļa dioksīda koncentrācija, tas iekrāso šķīdumu sārtā krāsā, bet šķīdumu ar augstāku oglekļa dioksīda koncentrāciju tas iekrāso dzeltenu.
Skolēns ievietoja 3 mēģenēs vienādu daudzumu želejas bumbiņu ar zaļaļģēm un 3 mēģenēs – vienādu daudzumu želejas bumbiņu ar sārtaļģēm. Visās mēģenēs tika ieliets šķīdums, kurā izšķīdināts vienāds tilpums oglekļa dioksīda un pievienots indikators.
 
bio_ex_2020_3.3.1.png
 
Screenshot_451.png
 
Uzdevumi.lv Tev piedāvā izvēlēties atbildes!
3.1. Kādā krāsā iekrāsosies indikators mēģenēs ar zaļaļģēm un sārtaļģēm, ja tās diennakti tiks apgaismotas ar zaļās gaismas lampu?
Ir iespējamas vairākas pareizas atbildes!

3.2. Izvēlies pilnvērtīgāko veiktā eksperimenta pētāmās problēmas formulējumu!

3.3. Skolēns vēlējās eksperimentāli pierādīt gaismas viļņu garuma ietekmi uz hlorofila absorbcijas intensitāti.
Kas jāmaina sākotnējā eksperimenta iekārtā un kādi eksperimenti jāveic, lai to pierādītu?
Ir iespējamas vairākas pareizas atbildes!
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!