29. maijs - FIZIKA
EKSĀMENS VIDUSSKOLAI
Dzeltenam savienojums \(A\), reaģējot ar ūdeni, veidojas divas skābes \(B\) un \(C\), kā arī sarkanbrūns binārs savienojumu \(D\). Skābe \(B\) ir binārs savienojums, kas satur \(2,74\) % ūdeņraža. Binārajam savienojumam \(D\), reaģējot ar gaiši dzeltenzaļu gāzi \(E\), veidojas savienojums \(A,\).
 
Karsējot skābi \(C\) \(200\) \(°C\) temperatūrā sausa gaisa plūsmā rodas binārais savienojums \(F\), kas satur \(23,97\) % skābekļa. Skābi \(C\) ir iespējams iegūt ar koncentrētu slāpekļskābi \(80\) \(°C\) temperatūrā oksidējot tumšpelēku cietu vienkāršu vielu ar metālisku spīdumu \(G\), kā blakus produktiem rodoties bezkrāsainai gāzei \(H\), kā arī ūdenim.
 
\(G\) sadedzinot halogēna \(I\) plūsmā iegūst bezkrāsainu šķidrumu – bināru savienojumu \(J\) . Savienojumam \(J\) saskarē ar ūdeni rodas skābe \(C\), kā arī skābe \(K\), kas jāglabā teflona traukā. Skābi \(K\) nevar glabāt stikla traukos, jo, reaģējot ar SiO2 attiecībā 1:4, rodas ūdens un gāze \(L\). Halogēnam \(I\) reaģējot ar gāzi \(M\) saules gaismā (attiecībā 2:1) rodas savienojums \(N\), kas satur \(36,67\) % \(I\) . Ieelpojot gāzi \(M\) tā pazemina balss tembru. Savienojuma \(N\) hidrolīzes rezultātā rodas oksīds \(O\), kas satur \(26,82\) % skābekļa, gāze \(M\), skābe \(K\), kā arī skābeklis.
 
a. Kāda ir koeficientu summa reakcijā, kur G oksidē ar konc. slāpekļskābi?
 
b. Kāda ir koeficientu summa reakcijā, kur A reaģē ar ūdeni?
 
c. Kāda ir koeficientu summa reakcijā, kur N tiek hidrolizēts?
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!