Vai Tu atceries, ka ritmu var pierakstīt, izmantojot dažādus skaņu ilgumus? Dažādu skaņu ilguma plūsmas pierakstu sauc par ritma zīmējumu
 
Ja, pierakstot vai sacerot ritma piemēru, ritmu melodijai vai skaņdarbam Tu izvēlēsies vienāda ilguma skaņas (ritmu), tad tas veidos vienmērīgu ritma zīmējumu.
 
Aplūko, kā izskatās un kādi skaņu ilgumi tiek izmantoti, lai veidotos vienmērīgs ritma zīmējums! Ieklausies kā skan vienmērīgs ritms!
 
Reinis_31102024_VIENMĒRĪGS_RITMS.png
 
 
Ja Tu izvēlēsies dažāda ilguma skaņas, tad veidosies nevienmērīgs ritma zīmējums
 
Aplūko, kā izskatās un kādi skaņu ilgumi tiek izmantoti, lai veidotos nevienmērīgs ritma zīmējums! Ieklausies kā skan nevienmērīgs ritms!
 
Reinis_31102024_Nevienmērīgs_ritms.png
 
 
Ja Tu izvēlēsies tādas ilguma skaņas, kur akcents (smagā taktsdaļa – katrā skaņdarbā mazliet uzsver pirmo vai citu taktsdaļu (atkarībā no taktsmēra), tāpēc to sauc par stipro taktsdaļu) tiek pārnesta uz vieglo, tad veidosies sinkopēts ritma zīmējums
 
Aplūko, kā izskatās un kādi skaņu ilgumi tiek izmantoti, lai veidotos sinkopēts ritma zīmējums! Ieklausies kā skan sinkopēts ritms! 
 
Reinis_31102024_Sinkopēts_ritms.png
 
 
Ja Tu izvēlēsies dažāda ilguma skaņas, kuras ir punktētas, tad veidosies punktēts ritma zīmējums!
 
Aplūko, kā izskatās un kādi skaņu ilgumi tiek izmantoti, lai veidotos punktēts ritma zīmējums! Ieklausies kā skan punktēts ritms!
 
Reinis_31102024_punktēts_ritms.png
 
Svarīgi!
Atceries, ka ritma zīmējums ietekmē arī mūzikas tēla raksturu! To izpausmes var novērot arī dažādu tautu mūzikā, kurās atspoguļojas katrai tautai raksturīgais.