Aktīvā jauda — fizikāls lielums, kas raksturo ātrumu, ar kādu elektriskā enerģija tiek pārveidota cita veida enerģijā.
Piemēram, siltumā. Aktīvā jauda izdalās maiņstrāvas ķēdes posmā, kuram ir aktīvā pretestība (piemēram, rezistors, kvēlspuldze, sildelements).
 
YCUZD_270123_4934_25.svg
 
Aktīvo jaudu nosaka, izmantojot sakarību:
 
P=IU=ImUm2, kur
I — strāvas stipruma efektīvā vērtība,
U — sprieguma efektīvā vērtība,
Im — strāvas stipruma maksimālā vērtība jeb amplitūda,
Um — sprieguma maksimālā vērtība jeb amplitūda.
 
I=Im2unU=Um2
 
Izmantojot Oma likumu ķēdes posmam, iegūstam vēl divas sakarības jaudas aprēķināšanai P=I2RunP=U2R.
 
Jaudas mērīšanai lieto vatmetrus vai jaudas mērītājus. Aktīvās jaudas SI vienība ir vats (\(W\)).
Reaktīvā jauda ir jauda, kas rodas, darbinot ierīces ar induktīvām vai kapacitatīvām pretestībām, piemēram, spolēm un kondensatoriem.
 
YCUZD_270123_4934_26.svg YCUZD_270123_4934_27.svg
Reaktīvā jauda — fizikāls lielums, kas raksturo ātrumu, ar kādu notiek enerģija apmaiņa starp maiņsprieguma avotu (ģeneratoru) un induktīvo vai kapacitīvo pretestību.
Reaktīvo jaudu apzīmē ar burtu Q. Reaktīvās jaudas SI vienība ir reaktīvais voltampērs (\(var\)).
Maiņstrāvas ķēdei ar induktīvo pretestību reaktīvo jaudu aprēķina pēc formulas Q=IU=I2ωL. Savukārt maiņstrāvas ķēdei ar kapacitīvo pretestību reaktīvo jaudu aprēķina pēc formulas Q=IU=U2ωC.
 
Elektroierīcēm, kas satur dažādas pretestības (aktīvo, induktīvo un kapacitīvo) gan aktīvā, gan reaktīvā jauda mainās atkarībā no darba režīma. Tādēļ izmanto pilnās jaudas jēdzienu. Pilno jaudu apzīmē ar burtu S. Pilnās jaudas SI vienība ir voltampērs (\(VA\)).
S=IU
 
Pilno jaudu ar citām jaudām (aktīvo un reaktīvo) saista sakarība S=P2+Q2, kuru var atspoguļot, izmantojot taisnleņķa trijstūri.
 
YCUZD_270123_4934_28.svg
 
cosϕ=PS
 
Šī lielumu sauc par jaudas koeficientu. Jaudas koeficients cosϕ rāda, kāda daļa pievadītās elektroenerģijas pārvēršas siltumā (vai mehāniskajā enerģijā).
Maiņsprieguma ķēdē ar dažādām pretestībām (sk. zīm.) aktīvo jaudu aprēķina pēc formulas P=IUcosϕ, kur ϕ — sprieguma un strāvas stipruma svārstību fāžu starpība.
 
YCUZD_270123_4934_14.svg