Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Attēlu iegūšana ar lēcām Principi attēlu veidošanai. Lēcas formula. Savācējlēcas. Izkliedētājlēcas. Attēlu raksturojums.
2. Lēcas optiskais stiprums Lēcas optiskā stipruma formula. Lēcas raksturlielumu ietekme uz lēcas optisko stiprumu.
3. Optiskais instruments - lupa Īss apraksts par lupu.
4. Optiskā ierīce - mikroskops Īss apraksts par optisko mikroskopu.
5. Optiskā ierīce - teleskops Īss apraksts par optisko teleskopu.
6. Lēcas optiskais stiprums Lēcas optiskais stiprums ir atkarīgs no lēcas materiāla, ģeometriskiem izmēriem un vides, kurā tā ir ievietota.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Lēcas raksturīgie punkti un taisnes 1. izziņas līmenis zema 2 p. Atšķir lēcām raksturīgos punktus un taisnes.
2. Stari lēcās 1. izziņas līmenis zema 2 p. Zina starus, kurus izmanto konstruēšanai lēcās.
3. Attēla raksturojums 1. izziņas līmenis zema 2 p. Raksturo attēlu lēcā.
4. Attēla veids savācējlēcā 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Raksturo attēlu savācējlēcā.
5. Attēli lēcās 1. izziņas līmenis zema 1 p. Savieto aprakstu ar atbilstošo zīmējumu.
6. Apgalvojums. Lēca 1. izziņas līmenis zema 4 p. Izvēlies pareizo apgalvojumu. Ieliekta un izliekta lēca. Redze. Tematā "Apgaismojums un attēli".
7. Attēla raksturojums 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Raksturot attēlu, ja ir dots priekšmeta attālums līdz lēcai d un attēla attālums līdz lēcai f.
8. Lēcas optiskais stiprums 3. izziņas līmenis augsta 4 p. Lēcas optiskais stiprums ir atkarīgs no lēcas materiāla, ģeometriskiem izmēriem un vides, kurā tā ir ievietota.
9. Attēla attāluma intervāls no lēcas optiskā centra 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Izmanto lēcas formulu un nosaka cik tālu no lēcas atrodas priekšmeta attēls.
10. Priekšmeta attālums līdz lēcai 2. izziņas līmenis vidēja 4 p. Aprēķināt priekšmeta attālumu līdz lēcai un fokusa attālumu, ja ir zināms lēcas optiskais stiprums un attēla attālums līdz lēcai.
11. Attēla attālums līdz lēcai 2. izziņas līmenis vidēja 5 p. Aprēķināt attēla attālumu līdz lēcai, ja ir dots lēcas fokusa attālums un priekšmeta attālums līdz lēcai. Noteikt iegūtā attēla veidu.
12. Gaismas ātrums vielā 1. izziņas līmenis zema 1 p. Aprēķināt gaismas ātrumu vielā, ja ir dota viela un tabula ar gaismas laušanas koeficientiem.
13. Fokusa attālums un D 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Aprēķināt fokusa attālumu F un lēcas optisko stiprumu D, ja ir dots priekšmeta attālums līdz lēcai d un attēla attālums līdz lēcai f.
14. Fokusa attālums. Lēcas veids 1. izziņas līmenis zema 2 p. Noteikt lēcas fokusa attālumu un lēcas veidu, ja ir dots lēcas optiskais stiprums.
15. Lēcas optiskais stiprums 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Noteikt lēcas optisko stiprumu un lēcas veidu, ja ir dots lēcas fokusa attālums.
16. Attēla palielinājums 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Aprēķināt attēla palielinājumu un lielumu, ja ir doti priekšmeta attālums līdz lēcai, attēla attālums līdz lēcai un priekšmeta lielums.
17. Attēla palielinājums un D 2. izziņas līmenis augsta 4 p. Aprēķināt attēla lineāro palielinājumu un lēcas optisko stiprumu, ja ir dots attālums no priekšmeta līdz lēcai un attālums no priekšmeta līdz ekrānam.
18. Uzdevums par pētniecību 2. izziņas līmenis augsta 7 p. Uzdevumā ir dots pētījuma apraksts un eksperimentā iegūto rezultātu tabula. Skolēnam ir jānosaka pētījuma atkarīgais un neatkarīgais lielums, jāsecina vai hipotēze ir apstiprinājusies un jānosaka fokusa attālums un mazākais attālums starp priekšmetu un attēlu.
19. Savācējlēcas fokusa attāluma noteikšana 2. izziņas līmenis vidēja 7 p. Aprēķina savācējlēcas fokusa attālumu, izmantojot lēcas formulu.
20. Savācējlēcas lineārā palielinājuma atkarība no priekšmeta attāluma līdz lēcai 2. izziņas līmenis vidēja 8 p. Aprēķina savācējlēcas lineāro palielinājumu.
21. Lupa 2. izziņas līmenis vidēja 6 p. Raksturo attēlu, kuru rada lupa novērotāja acī.
22. Mikroskops 2. izziņas līmenis vidēja 6 p. Raksturo attēlu, kuru rada mikroskopa lēcu sistēma novērotāja acī.
23. Briļļu optiskais stiprums 3. izziņas līmenis augsta 4 p. Izmanto lēcas formulu un aprēķina briļļu optisko stiprumu.

Eksāmenu uzdevumi (PROF)

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Ģeometriskā optika Citi vidēja 1 p. 12. klases eksāmens fizikā 2012. gads.

Papildu uzdevumi (slēpti no skolēniem)

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Lēcu sistēmas optiskais stiprums Citi vidēja 12 p. Izstrādā laboratorijas darbu par lēcu sistēmas optisko stiprumu.
2. Teleskops Citi vidēja 6 p. Raksturo attēlu, kuru rada teleskopa lēcu sistēma novērotāja acī.

Testi

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Lēca. Fokusa attālums. Mikroskops 00:15:00 vidēja 15 p. Atšķir lēcām raksturīgos punktus un taisnes. Aprēķina savācējlēcas fokusa attālumu, izmantojot lēcas formulu. Raksturo attēlu, kuru rada lupa novērotāja acī.
2. Attēli lēcās. Mikroskops. Lēcu sistēmas optiskais stiprums 00:15:00 vidēja 15 p. Aprēķina savācējlēcas lineāro palielinājumu. Raksturo attēlu, kuru rada mikroskopa lēcu sistēma novērotāja acī.

Mājasdarbu testi (slēpti no skolēniem)

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Lēcas formula. Lēcu sistēmas optiskais stiprums. Teleskops 00:15:00 vidēja 19 p. Izmanto lēcas formulu un nosaka cik tālu no lēcas atrodas priekšmeta attēls. Izstrādā laboratorijas darbu par lēcu sistēmas optisko stiprumu. Raksturo attēlu, kuru rada teleskopa lēcu sistēma novērotāja acī.