Kontracepcija ir dažāda veida metodes, ar kurām var novērst grūtniecību un izvairīties no seksuāli transmisīvām infekcijām jeb STI.
 
YCUZD_230514_5206_kontracepcijas_veidi.svg
 
Ir ļoti daudz un dažādi kontracepcijas veidi un tiem ir dažādas aizsardzības pakāpes. Drošākās metodes ir sterilizācija, dzemdes spirāle, implants un hormonālā kontracepcija (tabletes, maksts riņķis, plāksteris). Nedaudz zemāks aizsardzības līmenis ir prezervatīviem, taču, tas ir vienīgais kontracepcijas veids, kas aizsargā arī no seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI). Spermicīdi, pārtrauktais dzimumakts un kalendārā metode ir nedroši aizsardzības veidi.
 
YCUZD_230514_5206_kontracepcijas_veidi_2.svg
 
Implants nomāc olšūnas nobriešanu un padara dzemdes iekšējo slāni plānāku. Sterilizācija ir ķirurģiska iejaukšanās, kuras rezultātā vairs nav iespējams radīt pēcnācējus. Tā ir pieejama gan vīriešiem, gan sievietēm. Vīriešiem pieejama ķirurģiska procedūra, kuras laikā tiek pārgrieztas sēklas vadi - vazektomija. Sievietēm procedūras laikā nosien vai bloķē olvadus. Dažreiz ir iespējams atjaunot auglību, bet nav nekādu garantiju. Hormonālā kontracepcija ir ļoti plašs metožu klāsts - tabletes, plāksteri, makstī liekams riņķis. Tās ir efektīvas un drošas kontracepcijas metodes. Hormonālās metodes ievada ķermenī papildus hormonus, kas liek tam darboties citādāk, taču tas nenovērš risku saslimt ar STI. Dzemdes spirāles ir dažādu veidu - hormonālā un vara. Abas spirāles ievieto dzemdē, taču darbības princips ir atšķirīgs. Hormonālā dzemdes spirāle izdala hormonus kā rezultātā spermatozoīdi netiek līdz olšūnai, brīžiem olšūna nenobriest. Tās lietošanas laikā menstruācijas kļūst vājākas vai pazūd. Vara dzemdes spirāle neizdala hormonus. Tā rada spermatozoīdiem nelabvēlīgu vidi un neļauj ieligzdoties apaugļotajai olšūnai. Reizēm tā rada sāpīgākas un spēcīgākas mēnešreizes. Visas iepriekšminētās metodes ir iespējams lietot tikai saskaņojot ar ārstu, jo bez ārsta iejaukšanās (procedūra, receptes izrakstīšana) tās nav iespējams realizēt.
 
YCUZD_230514_5206_kontracepcijas_veidi_3.svg
 
Gan sieviešu, gan vīriešu prezervatīvi pasargā no neplānotas grūtniecības un STI. Prezervatīvi ir nopērkami aptiekās un veikalos bez ārsta receptes. Tie darbojas kā barjera – neļauj spermatozoīdiem nokļūt pie olšūnas.
 
YCUZD_230514_5206_kontracepcijas_veidi_4.svg
 
Spermicīdi ir vielas, ko ievada makstī pirms dzimumakta, lai nomāktu spermatozoīdu kustīgumu un neļautu tiem nokļūt līdz olšūnai. Tie ir nopērkami aptiekās bez receptes. Tos var lietot papildus prezervatīvam vai dzemdes kakla diafragmai, lai uzlabotu efektivitāti, taču izmantojot kā pamata metodi aizsardzība būs zema. 
 
YCUZD_230514_5206_kontracepcijas_veidi_5.svg
 
Pārtrauktais dzimumakts un kalendārā metode ir ar ļoti zemu aizsardzības līmeni. Pārtrauktā dzimumakta metodes princips ir izvilkt dzimumlocekli no maksts pirms ejakulācijas. Metode ir ļoti nedroša vairāku iemeslu dēļ, piemēram, vīrietim nedaudz spermas var izdalīties vēl pirms notiek ejakulācija. Kalendārās metodes pamatā ir izvairīties no dzimumattiecībām dienās, kad ir lielāka iespēja palikt stāvoklī. To pamatā nosaka pēc menstruālā cikla un iespēja kļūdaini noteikt auglīgās dienas ir ļoti augsta.

Avārijas kontracepcija tiek lietota pēc dzimumakta un to izmanto tikai ārkārtas gadījumos. To lieto, ja dzimumakta laikā nav notikusi izsargāšanās vai ir notikusi kļūme, piemēram, saplīsis prezervatīvs. Avārijas kontracepcijas tabletes ir dažādas. Ir tādas, kuras var lietot 72 stundu laikā pēc dzimumakta, bet citas 120 stundu laikā, tomēr abu veidu tabletes ieteicams lietot maksimāli ātri. Abu veidu tabletes pieejamas aptiekās bez ārsta receptes, tomēr pareizi būtu konsultēties ar ārstu pirms to lietošanas. Avārijas kontracepcija aizkavē ovulāciju un tās efektivitāte ir apmēram 85%. Ja grūtniecība jau ir iestājusies, šī metode nedarbosies.
 
YCUZD_230514_5206_kontracepcijas_veidi_6.svg
 
Pirms dzimumdzīves uzsākšanas ir svarīgi zināt kā darbojas cilvēka ķermenis un reproduktīvā sistēma, un arī to kā pasargājot sevi no seksuāli transmisīvām infekcijām un izvairīties no nevēlamas grūtniecības. Veselība ir galvenā prioritāte. Ir jāzina par infekcijām, kas var izplatīties seksuāla kontakta ceļā - jo vairāk zināšanu, jo mazāks risks kaitēt sev vai citiem. Tāpat neplānota grūtniecība ir izplatīta pusaudžiem, kuri iesaistās seksuālās aktivitātēs bez pienācīgām zināšanām.