Selekcija ir process, kurā veidojas jaunas šķirnes. Gandrīz visa pārtika, ko patērē mūsdienu cilvēki, ir selektīvi audzēta. Augu selekcija sāka notikt netīši, jo tika atlasīti dārzeņi un augļi, pamatojoties uz tādām īpašībām kā saldums un liels izmērs. Citas pārtikas augu vēlamās īpašības, piemēram, auglis bez sēklām, tekstūra, laika gaitā tika mainītas, padarot lielāko daļu cilvēku audzēto dārzeņu un augļu neatpazīstamus, salīdzinot ar to savvaļas ekvivalentiem. Līdzīgs process notika ar pieradinātiem dzīvniekiem, piemēram, cāļiem (ievērojami lielākiem nekā to savvaļas senči), aitām (audzētas, lai iegūtu biezāku vilnu) un liellopiem (audzēti, lai palielinātu izslaukumu vai muskuļu masu).

YCUZD_230420_5166_vista_kukuruza.svg
Selekcija ir mērķtiecīga mikroorganismu, augu un dzīvnieku sugas pārveidošana, lai iegūti cilvēkam noderīgas iedzimtās īpašības. 
YCUZD_230420_5166_vilks_suni.svg
 
Selekciju izmanto, piemēram, audzējot dzīvniekus - suņus, vistas vai liellopus. Dažiem no šiem dzīvniekiem piemīt pazīmes, kuras audzētājs vēlēsies nodot nākamajai paaudzei, tāpēc tiek "atlasīti" dzīvnieki, kuriem ir vajadzīgās īpašības.
Šķirne ir vienas un tās pašas sugas (augu, dzīvnieku) cilvēku selekcionēta grupa ar cilvēkam vēlamām raksturīgām iedzimstošām īpašībām.
Selekcijas gaita norit šādi:
1. Izvēlas sugu.
2. Izvēlas interesējošo iezīmi.
3. Sapāro indivīdus, kuriem spilgti izpaužas vēlamā iezīme.
4. Pēcnācējiem nosaka, kuri indivīdi mantojuši vēlamo īpašību.
5. Atkārtoti veic sapārošanu tiem indivīdiem, kuri bija mantojuši vēlamo īpašību.
6. Atkārto ceturto un piekto punktu daudzām paaudzēm.
 
Mākslīgo selekciju var iedalīt vairākos veidos. Var izvēlēties kādas sugas audzēšanu, lai iegūtu vēlamās īpašības. Šajā gadījumā tiek izmantota viena un tā pati suga un var iegūt dažādu šķirņu pēcnācējus.

YCUZD_230420_5166_kaposti.svg
Ir dažādi kāpostu veidi

Citādākā selekcijas metode ir tad, ja veic sapārošanu starp diviem vecākorganismiem, kuri ir ģenētiski līdzīgi, kā rezultātā veidojas hibrīda šķirne.

YCUZD_230420_5166_mulis.svg
Krustošana ir dažādu šķirņu vai sugu organismu pārošana jaunas šķirnes iegūšanai vai šķirnes uzlabošanai.
Reizēm veic ļoti tuvu radniecisku īpatņu pārošanu. Šajā gadījumā tiek uzturēta šķirnes “tīrība”, un tiek iegūti pēcnācēji ar vēlamām vecāku īpašībām.

YCUZD_230420_5166_saparosana.svg

Šādā gadījumā šķirnes populācijai ir tikai nelielas ģenētiskās atšķirības. Rezultātā dzīvniekiem ir lielāka iespēja saskarties ar veselības problēmām, ko izraisa gēni, vai arī tie ir jutīgāki pret noteiktām slimībām. Tādas šķirnes kā franču buldogi un mopši, kas audzēti saspiestām sejām, cieš no elpošanas grūtībām, acu čūlām, ādas bojājumiem un citām slimībām. Dažas problēmas nav tik acīmredzamas: lielākiem suņiem, piemēram, labradoriem, mēdz būt locītavu veselības problēmas, jo tie tiek audzēti kā lielāki, garāki un stiprāki. Tāpat viņi var būt uzņēmīgāki pret vēzi.