MĀCĪBU GADA NOSLĒGUMA TESTI
19. gs. vidū pēc dzimtbūšanas atcelšanas sāka veidoties izglītoto latviešu inteliģence. Tie bija cilvēki, kuri izglītību visbiežak bija ieguvuši Tērbatas Universitātē. Šīs kustības pārstāvjus sauca par jaunlatviešiem. 
Jaunlatvieši – 19. gs. latviešu inteliģences grupa, kas veicināja latviešu nacionālās identitātes un pašapziņas attīstību – cīnoties par tautas izglītību, valodas tiesībām un kultūras vērtību saglabāšanu.
Kustību iedvesmoja gan latviešu grūtā sociālā un ekonomiskā sitācija, gan Eiropā strauji augošās nacionālās atmodas kustības, kuras veicināja nacionālās valstiskuma idejas, demokrātiskas reformas un tautas tiesību aizstāvību. Revolūciju vilnis, kas 1848. gadā pāršalca Eiropu, veicināja arī citu tautu centienus pēc neatkarības un tiesību paplašināšanas, tai skaitā Austrumeiropā un Baltijā.
Nacionālisms – ideoloģija, kura akcentē tautas pašapziņu un lepnumu par savu kultūru, valodu un vērtībām. Viena no svarīgākajām idejām ir nodrošināt tautas tiesības uz pašnoteikšanos un neatkarību, bieži iestājoties pret ārēju ietekmi.
Lielu ieguldījumu jaunlatviešu kustības attīstībā deva tādas personības, kā, piemēram, Krišjānis Valdemārs, Krišjānis Barons un Juris Alunāns, kuri strādāja pie latviešu kultūras un valodas stiprināšanas.
 
WIKI_15122024_Krišjānis_Valdemārs.jpg
1. attēls: Krišjānis Valdemārs
 
Krišjānis Valdemārs uzsāka darbību, popularizējot ideju par latviešu jūrniecības nozīmi un ekonomisko neatkarību. Aktīvi darbojās laikrakstā Pēterburgas Avīzeskurā aktīvi iestājās par latviešu izglītību un pašapziņu. 
 
WIKI_20252101_Peterburgas_Avizes.jpg
2. attēls: Pēterburgas Avīzes
 
Pēterburgas Avīzes bija latviešu nacionālās atmodas laikraksts, kas iznāca no 1862. gada līdz 1865. gadam Pēterburgā. Tās izdevējs un galvenais redaktors bija Krišjānis Valdemārs, un avīze bija veltīta latviešu izglītības, kultūras un ekonomikas attīstībai. "Pēterburgas Avīzes" iestājās par latviešu tautas pašapziņas veicināšanu un mudināja lasītājus pievērsties izglītībai un jaunām idejām.
 
WIKI_20241211_Barons.jpg
3. attēls: Krišjānis Barons
 
Krišjānis Barons pazīstams arī kā Dainu tēvs, apkopojis latviešu tautasdziesmas, veidojot Dainu skapi, kas ir kļuvis par vienu no nozīmīgākajām latviešu kultūras mantojuma sastāvdaļām. 
 
WIKI_20252101_Dainu_skapja_oriģināls_LNB.jpg
4. attēls: Dainu skapis
 
Dainu skapis ir unikāls kultūras piemineklis, kas glabā aptuveni 268 000 latviešu tautasdziesmu. To izveidoja Krišjānis Barons 19. gs. beigās, apkopojot tautasdziesmas, kuras savāca un pirmo reizi pierakstīja paši latvieši. Skapis ir ar 70 atviktnēm, kurās sakārtotas tautasdziesmas pēc tēmām un motīviem. Šis darbs kļuva par latviešu kultūras identitātes pamatu un ir iekļauts UNESCO pasaules atmiņas sarakstā. 
 
WIKI_20241211_Alunāns_Juris.jpeg
5. attēls: Juris Alunāns
 
Juris Alunāns viens no jaunlatviešu kustības pamatlicējiem un latviešu literārās valodas attīstītājiem. Viņš īpaši izcēlās ar savu dzejas krājumu "Dziesmiņas". Šis darbs pirmo reizi latviešu valodā atklāja daudzus Eiropas literatūras darbus un pierādīja, ka latviešu valoda ir piemērota augstas klases literatūras radīšanai. 
 
WIKI_20252101_Dziesmiņas,_latviešu_valodai_pārtulkotas.jpg
6. attēls: J. Alunāns "Dziesmiņas" oriģināls – LNB
 
WIKI_20241211_Kronvalds.jpg
7. attēls: Atis Kronvalds
 
Atis Kronvalds iestājās par latviešu izglītības attīstību un aicināja latviešus izglītoties savā dzimtajā valodā. Aktīvi darbojās laikrakstā "Pēterburgas Avīzes" un savos rakstos aizstāvēja latviešu tautas tiesības, valodu un kultūru.
 
WIKI_20241211_FricisBr.jpg
8. attēls: Fricis Brīvzemnieks 
 
Fricis Brīvzemnieks saukts arī par latviešu fokloras tēvu. Viņš apkopojis un publicējis plašu latviešu tautasdziesmu un teiku krājumu, radot pamatus latviešu folkloras izpētei un saglabāšanai. 
 
Jaunlatviešu kustība attīstīja tautskolu attīstību Latvijas teritorijā. 19. gs. izglītības sistēma Latvijas teritorijā balstījās uz vācu valodu un kultūru, kas ierobežoja latviešu bērnu iespējas mācīties dzimtajā valodā. Jaunlatvieši, īpaši Atis Kronvalds, uzskatīja, ka latviešu valodas ieviešana tautsskolās ir būtisks līdzeklis tautas izglītošanā. Viņš uzstāja uz vietējo skolu veidošanu. Jaunlatvieši veicināja arī latviešu tautskolotāju izglītošanu. 
 
Jaunlatviešu kustība radīja pamatus latviešu nacionālajai identitātei un kultūras apziņai, kas vēlāk kļuva par valstiskuma veidošanas pamatprincipiem. Viņu idejas par latviešu valodas, kultūras mantojuma, izglītības nozīmi, stiprināja tautas vienotību. 
Jaunlatviešu ietekmē izplatījās uzskats, ka latviešu valoda un kultūra ir līdzvērtīga citu Eiropas tautu kultūrām.
 
Viens no nozīmīgākajiem viņu panākumiem bija Rīgas Latviešu biedrības dibināšana 1868. gadā, kas jaunuzceltajā namā Rīgas centrā (tagadējā Merķeļa ielā) kļuva par latviešu sabiedriskās kultūras dzīves centru. Tāpat jaunlatviešu idejas veicināja 1873. gadā notikušo Pirmo vispārējo latviešu dziedāšanas svētku organizēšana, kas ir kļuvusi par nozīmīgu latviešu kultūras sastāvdaļu. 
 
WIKI_20252101_Rigas_Latviesu_biedribas_nams_pec_1910.jpg
9 attēls: Latviešu biedrības nams pēc 1910. gada
 
WIKI_250410_Pirmo_Dziesmu_svētku_svinīgais_gājiens_1873._gadā.jpg
10. attēls: Latviešu Pirmo Dziesmu svētku gājiens no Latviešu biedrības nama 1873. gadā
 
Atsauce:
1. attēls: Krišjānis Valdemārs (10.04.2025.), fotogrāfs Šulcs Karls;
2. attēls: Pēterburgas Avīze (10.04.2025.), nezināms autors;
3. attēls: Krišjānis Barons (10.04.2025.), nezināms autors;
4. attēls: Dainu skapis (10.04.2025.), autors Savannah Rivka, licencēts saskaņā ar CC BY-SA 4.0, izmantojot Wikimedia Commons.
5. attēls: Juris Alunāns (10.04.2025.), nezināms autors;
6. attēls: J. Alunāns "Dziesmiņas" oriģināls (10.04.2025.), autors Turaids, licencēts saskaņā ar CC BY-SA 4.0, izmantojot Wikimedia Commons.
7. attēls: Atis Kronvalds (10.04.2025.), nezināms autors;
8. attēls: Fricis Brīvzemnieks (10.04.2025.), nezināms autors;
9. attēls: Latviešu biedrības nams pēc 1910. gada (10.04.2025.), nezināms autors;