Globālo tūrisma plūsmu virzieni pasaulē. 
glob_tur_plusmas3.png
Tūrisma cilmvieta valsts vai reģions, no kurienes visvairāk izceļo tūristi. 
Nozīmīgākās  globālās tūrisma cilmvietas ir Ziemeļeiropa, Centrālā un Rietumeiropa, ASV ziemeļaustrumu, Kanādas  dienvidaustrumu daļas. Mūdienās par jaunu tūrisma cilmvietu ir kļuvusi Austrumāzija, sevišķi, Ķīna, Japāna, Dienvidkoreja. Katru gadu miljoniem cilvēku kā tūristi  no turienes dodas ceļojumos uz Eiropu un Ziemeļameriku. Vēl kā tūrisma cilmvieta būtu minama DA Austrālija un Jaunzēlande.
Globālo tūrisma plūsmu virzieni ir: 
  • ziemeļu - dienvidu virzienā Eiropā, Ziemeļamerikā
  • no  Austrumāzijas, Ķīnas, Japānas, Dienvidkorejas uz Eiropu un Ziemeļameriku
  • no Austrumāzijas uz DA Āziju, Okeānijas salām
  • no Eiropas uz Ziemeļameriku un otrādi
  • starp Austrāliju un Jaunzēlandi un uz Okeānijas  salām
  • no Ziemeļameriku uz Centrālo Ameriku un Peru
  • no Eiropas uz Tuvajiem Austrumiem, DA Āziju, Taizemi, Malaiziju u.c.
Kruīzs ir tūrisma pasažieru ūdenstransportā  veikts Izklaides ceļojums, kurš sākas un beidzas vienā un tai pašā vietā un kura laikā tūristi parasti nakšņo transporta līdzeklī. Tas sākas un beidzas vienā un tai pašā ostā vai ir izklaides ceļojums no vienas ostas uz otru. Kruīzā kuģis vienlaikus tiek izmantots gan kā naktsmītnes gan pārbraucienu laikā kā izklaides vieta.
kruizi.png
Kruīzu pasažieri, tūristi valstī, kurā viņi ierodas, tiek uzskaitīti par vienas dienas apmeklētājiem arī tad, ja šajā vietā viņi uzturas ilgāk par vienu diennakti. Iecienīti kruīzu rajoni ir Vidusjūra, Karību jūras salas, Koraļļu, Dienvidķīnas, Austrumķīnas, Tasmānijas jūras, Okeānijas, Kanāriju, Maldivu, Bahamu, Indonēzijas, Havaju salas un Skandināvijas piekraste, sevišķi gleznainie Norvēģijas fjordi. Kruīzi tiek veikti arī pa upēm, piemēram, Donavu, Misisipi, Reinu, Rionu, Volgu,  kā arī  pa Ziemeļamerikas Lielo ezeru ūdenssistēmu. Aizvien biežāk okeāniskie kruīza kuģi tālu iebrauc dziļajās Amazones un Kongo upēs, lai tūristi izbaudītu mitro tropisko lietusmežu eksotiku un maz skartās dabas pirmatnējību. Tiek organizēti pat eksotiski  kruīza braucieni gar ledaino Antarktīdas piekrasti, kur var tikties ar gan ar jūras dzīvniekiem, vaļiem, gan baudīt skatus uz vareno šelfa ledāja ledussienu, no kura ik pa laikam atšķeļas aizbergi. Kruīzu kuģus mūsdienās vairāk izmanto brīvdienu un izpriecu ceļojumiem. Lielie kruīza kuģi piedāvā tik dažādas izpriecu iespējas (baseini un akvaparki, deju zāles, kazino, šovi, restorāni, sporta kompleksi, saunas utt.), ka tie paši ir kļuvuši par tūrisma objektu, vienlaicīgi arī kalpojot kā transporta līdzeklis. Lielākajos kruīzu kuģos var apkalpot līdz pieciem tūkstošiem pasažieru. Pasaules kruīzu tūrisma tirgus sektorā dominē ASV (65%), Vācija, Lielbritānija, kā arī aizvien vairāk arī Ķīna, Japāna