Nauda ir prece, ko pieņem apmaiņā pret citām precēm.
Naudas funkcijas.
1. Maiņas, maksāšanas līdzekļa funkcija — tā nodrošina preču apmaiņu pret noteiktu naudas daudzumu.
2. Vērtības mēra funkcija — tā nodrošina preces vai pakalpojuma vērtības izteikšanu naudā jeb preces cenā. Cenas ļauj ātri, ērti salīdzināt dažādu preču vērtību un atvieglo maiņu.
3. Uzkrāšanas līdzekļa funkcija — naudu var viegli uzkrāt. Uzkrājot var palielināt naudas daudzumu. Svarīgi, lai, uzkrājot naudu, tā nezaudētu savu vērtību.
 
Kādai jābūt naudai?
1. Naudai jābūt uzticamai. Ja cilvēki naudai nespēs uzticēties, viņi to nepieņems kā maksāšanas līdzekli. Piemēram, mūsdienās cilvēki diez vai uzticētos suņa zobiem kā maksāšanas līdzeklim.

2. Naudai jābūt viegli dalāmai. Jābūt tā, ka ar naudu var samaksāt par vissīkāko preču vienību. Piemēram, ja maksāšanas līdzeklis ir vērsis vai aita, tad par sērkociņiem būtu pārmaksāts, atdodot vienu dzīvnieku.

3. Naudai jābūt viegli atpazīstamai. Piemēram, eiro katra nomināla banknote ir savā krāsā, uz tām ir attēloti dažādu laikmetu simboli, kurus atpazīst un pieņem visā Eiropā.

4. Naudai jābūt drošai pret viltošanu. Banknotēs ir iestrādātas ūdenszīmes, spīdīgā, metāliskā josla, rievotā daļa, un reljefi izciļņi, lai naudu varētu izmantot neredzīgi cilvēki, tāpat numurs, sērija u.c. elementi.

5. Naudai jābūt vieglai, ērti un ilgstoši lietojamai. Eiro banknotes tiek drukātas uz īpaša kokvilnas papīra, kurš ir mitruma izturīgs, ilgstoši lietojams. Netīrās, ieplēstās un nolietotās banknotes banka izņem no aprites un nomaina pret jaunām.
Eiro — daudzās Eiropas Savienības valstīs ieviestā oficiālā valūta (tā sauc arī naudas vienību).
Eiro centi.jpg

Naudai Latvijā ir divus tūkstošus gadu sena vēsture — tā var daudz pastāstīt par mūsu zemi un cilvēkiem. Latvijā senākā līdz šim atrastā nauda ir romiešu monētas. Tās Latvijas teritorijā nonāca kopā ar tirgotājiem. Monētas iemainīja pret dzintaru, kažokādām, vasku vai medu.
 
Pirms cilvēki sāka izmantot naudu kā pirkšanas līdzekli, preces vienkārši tika mainītas. Preču apmaiņu sauc par barteru.
 
Seno laiku monētas.jpg

Tam sekoja ilgs laikposms, kad Latvijas teritorijā mainījās varas un kā maksāšanas līdzekļus izmantoja dažādas naudas zīmes no citām valstīm, piemēram, dālderus, dukātus, sudraba un zelta rubļus, markas. Dažus gadus pēc Latvijas valstiskās neatkarības iegūšanas — 1922. gadā — Latvijas Banka laida apgrozībā pirmo Latvijas latu, kas savu nosaukumu ieguva no vārda "Latvija". Pēc gada latam pievienojās arī santīmi.
 
 
1940. gadā Latvija tika okupēta un iekļauta PSRS sastāvā. Latvijas nacionālā valūta lats tika anulēts. Laikā no 1940. līdz 1991. gadam izmantoja Padomju Savienības naudu rubļus. Otrā pasaules kara laikā tika izmantotas Vācijas reihsmarkas. Laikā no 1992. gada 4. maija ieviesa pārejas naudu Latvijas rubļus.
 
Latvijas rubļi - Repšiki.png
 
Tikai pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1993. gadā lats atguva Latvijas nacionālās valūtas statusu.
 
Latvijas lati.jpg
 
Savukārt kopš 2014. gada Latvija pievienojusies eiro zonai - Latvijā tika ieviests eiro. Tagad norēķiniem izmanto Eiropas Savienības vienoto valūtu eiro.
 
Eiro banknotes.jpg