PIRMĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Personiskajai higiēnai un tīrības ievērošanai ir ļoti svarīga loma veselības saglabāšanā. Mūsu ķermenim ir vajadzīga tīrība.
Svarīgi!
Tīrība mūsu ķermenim ir nepieciešama ne tikai, lai labi izskatītos, bet arī lai organisms spētu sevi aizsargāt no infekcijas slimībām un kairinošām vielām.
 
Tas nozīmē, ka mūsu ķermenis ir regulāri jākopj, lai organisms spētu darboties kā nākas. Lai gan ar personisko higiēnu saistītas lietas (regulāri mazgāt rokas, divas reizes dienā tīrīt zobus u.tml.) mums māca jau no bērnības, daļa pusaudžu domā tikai par to, kā izskatīties stilīgi, nevis rūpēties par sevi.
 
Hormonu ietekmē pusaudžiem aktīva kļūst sviedru un tauku dziedzeru darbība, tāpēc vairāk uzmanības jāpievērš ādas kopšanai. Un tas ir vienlīdz svarīgi gan puišiem, gan meitenēm!
 
Ādas kopšana
Vienkāršākais un arī efektīvākais veids, kā rūpēties par savu ādu, ir regulāri mazgāties! Ja āda netiek kopta un kļūst netīra, tad notiek ādas sviedru un tauku dziedzeru nosprostošanās. Tādā gadījumā tiek traucēta sviedru izdalīšanās un ādas tauku dziedzeru darbība, kas izraisa dažādas problēmas, kuru risināšana ir ilgstoša un problemātiska. Ja ādas netiek attīrīta - tas ir, ja cilvēks regulāri nemazgājas -, parādās nepatīkama smaka, izsitumi un nieze.
 
Kā jau tika minēts, labākais veids, kā rūpēties par savas ādas tīrību, ir regulāri mazgāties. Tas ir labākais un pats vienkāršākais veids! Nebūt ne katru reizi ir jāmazgājas ar ziepēm un dušas želeju (tā šķietami labi palīdz nomākt nepatīkamu smaržu, taču to novērš arī vienkārši mazgāšanās ar ūdeni!), jo bieža ziepju vai dušas želejas lietošana sausina ādu. Sūkļi, birstes un masāžas cimdi labi attīra ādu un uzlabo asinsriti. Svarīgi ir pēc dušas ādu noslaucīt sausu, lai mitras ādas dēļ nesāktos iekaisumi.
 
Matu kopšana
Arī saistībā ar matiem labākais un efektīvākais veids, kā rūpēties par to stāvokli, ir tos mazgāt. Dažādi matu kopšanas palīglīdzekļi (matu maskas, eļļas u.tml.) palīdz uzlabot matu stāvokli, taču pārāk bieža to lietošana kaitē matiem. Lai mati būtu tīri un skaisti, jārūpējas nevis par matu, bet gan par galvas ādas tīrību. Tas ir, lielāka uzmanība ieziepēšanai ar šampūnu un izskalošanai ir jāvelta nevis pašos matos, bet gan galvas ādā pie matu saknēm.
 
Galva ir jāmazgā ne retāk kā reizi nedēļā, taču tas ir jādara biežāk, ja mati ir taukaini vai ja tu nodarbojies ar sportu vai fizisku darbu (jo sportojot galvas āda, tāpat kā ķermenis, pastiprināti svīst, tāpēc ir nepieciešams šos sviedrus noskalot). Mazgājot galvu, lieto šampūnu un rūpīgi izskalo matus. Regulāra un rūpīga galvas ādas kopšana novērš blaugznu veidošanos.
 
Zobu kopšana
Zobi rūpīgi jātīra vismaz divas reizes dienā - no rīta un vakarā. Īpaši svarīgi zobus ir iztīrīt vakarā, lai pa nakti mutes dobumā nebūtu baktēriju vai ēdiena palieku, kas visu tava miega laiku varētu bojāt zobus! Vēlams arī pēc ēdienreizēm zobus iztīrīt vai vismaz izskalot muti ar ūdeni (tas aizņem pavisam maz laika, taču ievērojami palīdz tavai mutes higiēnai!). Mutes dobuma kopšana novērš mikrobu savairošanos mutē un zobu caurumu veidošanos.
 
05.jpg
 
Roku kopšana
Netīras rokas un nagi var kļūt par infekcijas avotu dažādām saslimšanām, jo ar rokām mēs bieži pieskaramies mutei, sejai, brūcēm u.c. vietām, caur kurām infekcijas var izplatīties tālāk mūsu organismā. Netīrumos, kas atrodas uz rokām, var būt daudz kaitīgu mikrobu un sēnīšu, tāpēc rokas vienmēr ir jāmazgā pēc tualetes apmeklējuma, pirms ēšanas un ēst gatavošanas, kā arī vienmēr, kad tās pēc sajūtas vai skata šķiet netīras. Ir jāatbrīvojas arī no netīrumiem, kas sakrājas aiz nagiem - to var izdarīt vai nu rūpīgi mazgājot rokas ar ziepēm, vai arī uzmanīgi lietojot atbilstošus manikīra piederumus.
 
Kāju kopšana
Arī kājas ir regulāri jāmazgā, jo pēdas, atrodoties apavos, pastiprināti svīst un rada iespēju veidoties sēnīšu un citām infekciju slimībām. Pēdas ir jātur sausumā un siltumā. Nagus kāju pirkstiem ir jāapgriež taisni, nevis puslokā, jo nagu apgriešana puslokā veicina nagu ieaugšanu un ienadžu veidošanos. Tā kā zeķes uzkrāj pa dienu izveidojušos sviedrus un baktērijas, tās ir jāmaina katru dienu!
 
Padušu kopšana
Lielākajai daļai cilvēku paduses ir ķermenī visvairāk svīstošā vieta, un, tā kā tām nepiekļūst daudz gaisa, ātri veidojas baktēriju izraisīta nepatīkama smaka. Tāpēc ir svarīgi paduses bieži mazgāt (vēlams biežāk nekā reizi dienā). Protams, dezodorants palīdz novērst nepatīkamo smaku, taču jāatceras, ka liela daļa veikalos pieejamo dezodorantu nav dabīgi, tāpēc ļoti svarīgi ir vakarā paduses izmazgāt, lai nomazgātu dezodorantu. Pretējā gadījumā dezodorants aizsprosto poras, kas var novest pie padušu iekaisuma vai citām slimībām!
 
Dzimumorgāni
Ļoti svarīgi ir arī rūpēties par dzimumorgānu tīrību. Tie jāmazgā katru dienu un rūpīgi jānoslauka. Mazgāšanā izmantojamajām ziepēm ir jābūt ļoti maigām, jo šīs vietas ir jūtīgas. Meitenēm veikalos un aptiekās ir pieejamas speciālas ziepes. Cik vien bieži iespējams, ir jāvalkā kokvilnas veļa, jo tā ir maigāka un ļauj dzimumorgāniem piekļūt gaisam, kas ir būtiski, lai neveidotos infekcijas. Veļa jāmaina katru dienu!
 
Atsauce:
VISC. Veselības izglītība: Metodiskais materiāls. VISC, 2013. Pieejams: http://www.visc.gov.lv/vispizglitiba/saturs/dokumenti/metmat/veselibas_izglitiba_vispvid_un_profizgl.pdf
LR Veselības ministrija, Atbalsta centrs "Dialogs". Buklets "Rūpējies par savu ķermeni". Pieejams: http://www.diacentrs.lv/public/uploads/files/pdf/Personiga_higiena.pdf
https://pixabay.com/p-1652976/?no_redirect