Kas ir algoritms?
 
Algoritms ir ļoti precīzs un skaidrs paskaidrojums, kā ir jārīkojas (piemēram, lai sasniegtu kādu mērķi vai atrisinātu kādu problēmu).
 
Algoritmus var izpildīt gan cilvēki (vai citas pietiekami saprātīgas būtnes), gan datori, roboti vai citi mehānismi.
Algoritmus var pierakstīt vai attēlot visdažādākajos veidos:
1) pseidokodā
2) ar blokshēmām
3) ar kādu ļoti striktu, nepārprotamu valodu, kas parasti ir kāda programmēšanas valoda.
 
Pseidokods ir pa vidu starp parastu valodu un programmēšanas valodu. Tā mērķis ir pietiekami loģiskā formā paskaidrot nepieciešamos darbības soļus, vienlaikus ignorējot lietas, ka cilvēkam attiecīgajā kontekstā ir pašsaprotamas.
 
Piemērs:
algoritms: Skaitļu A un B lielākais kopīgais dalītājs
kamēr AB
   ja A<B
      B vērtība ir B-A
   citādi
      A vērtība ir A-B 
paziņot A
(Šeit ar "B vērtība ir B-A" ir domāts, ka tiek aprēķināta izteiksmes B-A vērtība un tad tā kļūst par jauno B vērtību.)
 
Blokshēma ir vizuāls/grafisks veids, kā attēlot algoritma soļus - katrai darbībai piešķirot savu figūru un saistības starp šīm darbībām norādot ar bultiņām, kā arī paskaidrojumiem izmantojot tekstu. Savā ziņā to var uzskatīt par pseidokoda variantu.
 
Lūk, klasisks piemērs.
blokshēma.PNG
 
Programmēšanas valoda ir valoda, kurā var datoram saprotami pierakstīt algoritmu un kas parasti arī atvieglo cilvēka darbu. Tā ir viennozīmīga un nepārprotama tik ļoti, ka to spēj "saprast" un tajā aprakstītās komandas izpildīt pat dators vai cits nesaprātīgs mehānisms. Mūsdienās ir daudzas un dažādas programmēšanas valodas.
 
Paraugs TurboPascal valodā.
Piemērs:
begin
  write('Sveika, pasaule!');
end.
 
Šajā ļoti vienkāršajā piemērā datoram pateikts, ka uz ekrāna jāizvada teksts "Sveika, pasaule!". Ar sarežģītākiem piemēriem iepazīsities, apgūstot TurboPascal programmēšanas valodu.