Izlasi vēstures avotus!
Lasi apgalvojumus, nosaki un atzīmē, kuru avotu katrs raksturo!
Uzmanību! Var būt apgalvojumi, kuri neatbilst nevienam no dotajiem avotiem!
 
1. Augstu vērtē cilvēka prāta nozīmi un izglītošanu.
 
2. Ir jāapgūst dažādas zinātnes vispusīgai izglītībai.
 
3. Uzskati nepārstāv humānisma idejas.
 
Avots A 
„Vēsture mums nepieciešama arī tam, lai izprastu dzīves morālo jēgu. Ja septiņdesmitgadīgs sirmgalvis tiek uzskatīts par gudru, pateicoties viņa dzīves pieredzei, tad cik gan gudrs ir tas, kura dzīve aptver tūkstoš vai trīstūkstoš gadus.(...) Lai bērni apgūst matemātiku – tā ļoti var noderēt jebkurā darbā. Pēc tam lai studē dzejnieku un filozofu darbus. Ir svarīgi, lai lasītu labus autorus, jo ar prātu ir kā ar trauku – ja to vienreiz piepilda ar sliktu šķidrumu, pēc tam tas mūžīgi saglabā slikto smaku. (...) Visas nosauktās lietas nepieciešamas veiksmīgai pilsoniskai dzīvei.”
 
Avots B
„Pirms sākt stundu, jānoskaita īsa parastā lūgšana. Skolotājiem jāuzrauga, lai skolēni katru dienu lūgtu Dievu. Skolotājam jāraugās, lai skolēni piekoptu kristiešiem cienīgus  tikumus. Skolotājs liek no galvas atskaitīt uzdoto. (...) Ja baznīca mums apgalvo, ka tas, kas mums šķiet balts, ir melns, - mums nekavējoties tas jāatzīst.(...) Ja mēs redzam, ka baznīckungi un  garīdznieki nav tikumiski tīri, mums viņi nav jāvaino ne privātās, ne publiskās runās. (...) Kas grib sevi veltīt Dievam, tam jāatdod
viņam sava griba, savs prāts. Paklausība pāvestam un baznīcai ir tikpat neapšaubāma kā nāve.”
Atsauce:
Vēstures būtība./ Sastādīja Laimota Pērkone. - Rīga: Zvaigzne ABC, 1999., 64. lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!