Tembrs ir skaņas nokrāsa.
Tembrs atšķiras vienāda augstuma skaņām, ko izpilda dažādi instrumenti vai balsis. Tembrs var mainīties atkarībā no skaņu augstuma, stipruma un apjoma. Ja uz dažādiem instrumentiem atskaņo vienu un to pašu augstuma un skaļuma noti, tad skaņa atšķirsies tembra dēļ. Arī divu dziedātāju vienas un tās pašas melodijas dziedājums atšķirsies tembra dēļ.
 
Tembrs ir atkarīgs arī no mūzikas instrumenta materiāla, formas vai telpas, kurā tas skan.
Katram mūzikas instrumentam un katrai cilvēka balsij un ir atšķirīgs tembrs, dinamiskās jeb skaņas stipruma iespējas un skaņu diapazons jeb apjoms, kas nosaka skaņdarba raksturu un cilvēkā izraisa noteiktas emocijas.
Skaņas tembrs var būt vēss, silts, spalgs, griezīgs, metālisks, samtains, sulīgs, spožs u.c.
Viens un tas pats skaņdarbs, atkarībā no mūzikas instrumenta vai cilvēka balss tembra, var izklausīties ar dažādu spilgtumu, spožumu, maigumu vai smagumu. Tādā veidā tembrs palīdz izprast un veicināt skaņdarba rakstura un dažādu tēlu dziļāku atklāšanu.
 
Klavieres ir taustiņinstruments ar spēcīgu, košu un bagātīgu skaņas tembru. Tas ir viens no populārākajiem mūzikas instrumentiem pasaulē. Visvairāk klavieres izmanto kā soloinstrumentu. Klausies klavieru skanējumā!
  
shutterstock_782426404.png
  
  
Trompete ir pūšaminstruments ar spilgtu un spožu tembru. Trompetei ir ļoti sena izcelsme. Ar trompešu fanfarām atklāja Olimpiskās spēles. Viduslaikos gani, mednieki un kareivji trompeti izmantoja par signālinstrumentu. Ieklausies trompetes spožajās skaņās!
 
Trompete 3.png
 
 
Mežrags ir pūšaminstruments ar mīkstu, maigu, dziedošu, vīrišķīgu un krāsām bagātu tembru.Mežrags ir cēlies no medību raga. Tas kalpojis ne tikai signalizēšanai medībās, bet arī kā vēstnesis piegādātajam pastam. Tāpēc uz pastkastītēm joprojām redzams mežrags attēls. Bieži vien mežraga tembrs skaņdarbos tiek izmantots kā dabas un meža simbols. Ieklausies mežraga skaņās!
 
Mežrags 2.png
 
 
 
Flautas tembrs ir spožs, košs, maigs un dziedošs. Flauta ir sens pūšaminstruments.
Flautas priekšteči ir dažādas stabules un svilpes, kas tika veidotas no kaula, māla, koka, bambusa. Flauta brīnišķīgi skan solo, jo tās tembrs līdzinās cilvēka balss tembram. Ieklausies flautas skaņās!
 
flauta 2.png
 
 
Čells ir stīgu instruments ar samtaini mīkstu, plūstošu un dziedošu tembru. Arī čella skanējumu bieži vien salīdzina ar cilvēka balsi. Uzbūvē čells ir līdzīgs vijolei, tikai daudz lielāks. Čellu spēlē atbalstot uz īpašas kājas vai smailes ar asu galu, kas atvieglo instrumenta turēšanu un  nodrošina tā stabilitāti spēles laikā. Mūsdienās mūzikā pielieto arī elektroakustiskos čellus (ar elektriski pastiprinātu skaņu) un elektriskos čellus (ar elektriskā signāla izeju). Ieklausies čella skaņās!
 
čells 3.png
 
Atsauce:
https://enciklopedija.lv, Nacionālā enciklopēdija
https://www.youtube.com, Beethoven. Für Elise
https://www.youtube.com, Trompete Solo Summon the Heroes
https://www.youtube.com, John Cerminaro, Schindler's List & Haydn "Horn Signal"
https://www.youtube.com, Williams’s Arlington, Horn Solo
https://www.youtube.com, How Does A Flute Work? CSFlute
https://www.youtube.com, Cello Pablo Farias. The Swan