Uzdevums:

2p.
Izlasi avotu tekstus, izpildi uzdevumus!
  
1. Izvēlies pareizo atbildi uz jautājumu!
  
Jautājums:
Kādiem mērķiem zemniekiem pietrūkst līdzekļu?
 
Atbilde:
 
2. Ieraksti pareizo atbildi uz jautājumu!
Ievēro pareizrakstību! Lieto formas, kādas lietotas avotos!
  
Jautājums:
No kādas zemes platības zemnieks gadā nopelna 4 latus un 20 santīmus?
 
Atbilde:
 
Latvijas lauku problēmu atspoguļojums K. Ulmaņa runās
A - Liepājā 1934. gadā
"Ir aprēķināts, ka mūsu lauksaimniecībā katrā hektārā ieguldīts 600 latu kapitāla. Cik daudz uz šī viena hektāra  vai šiem 600 latiem kapitāla mūsu zemnieks nopelna gadā skaidrā atlikuma? Šinīs "uzlabotos" laikos zemnieks nopelna pavisam 4 latus un 20 santīmus!"
 
B - Jelgavā 1937. gadā
"Visu lauku iedzīvotāju skaits kopā pārsniedz 1 miljonu. Visa viena gada lauksaimniecības ražojumu kopvērtība pēc tirgus cenām caurmērā ir 400 miljoni latu, ieņēmumi naudā iznāk tikai kādi 180 miljoni latu (...). Zemes īpašnieku ģimenēs ietilpst ap 600 000 cilvēku. Līgto laukstrādnieku algām mūsu zemturi maksā gadā ap 50 miljoniem latu.(...) Kas paliek pāri (...) peļņai, ēku celšanai, meliorācijai, mašīnām un visam citam? Ar ko lai zemturis apmierina savas kultūras prasības?"
 
C - 1938. gadā
"Ir aprēķināts, ka mums nav vēl puse no vajadzīgo mašīnu skaita un dažām mašīnām vēl ne desmitā daļa (...) Iznākums ir tas, ka Dānijā, kur ražas divi līdz trīs reizes lielākas nekā pie mums, iztiek ar pusi mazāku strādnieku skaitu. "
 
Atsauce:
Vēsture pamatskolai. Latvija 20.gadsimtā./ Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2006., 175 lpp.
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!