Izlasi vēstures avotu un tekstu par Jukumu Vācieti!
Lasi jautājumus, izvērtē lasīto avotos un izmanto iegūtās zināšanas!
Nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
 
1. Kā vērtējami izteikumi par padomju varu Latvijā, ja tie rakstīti 1922. gadā?
 
2. Kā patiesībā kara laikā tika izpostīta Latvijas teritorija?
Uzmanību! Ir divas pareizas atbildes!
 
Teksts: Jukums Vācietis par 1919. gada notikumiem (1922)
1918. gada beigās pēc Vācijas sakaušanas pasaules karā bija pienācis laiks latviešiem griezties atpakaļ uz Latviju un izcīnīt savas vēsturiskās tiesības. (…) ap 1919. gada 15. janvāri Latvijas padomju valdības rokās bija visa Vidzeme un lielākā daļa Kurzemes. Pretinieks turējās tikai uz Ventas krastiem, atbalstoties uz Liepāju. Pretinieks visur tika pārvarēts un bēga, atstādams kā atmiņu no sevis laupīšanas un varmācības zīmes. (…) Tā latviešu strēlnieki atsvabināja savu dzimteni un padarīja viņu par brīvu, neatkarīgu valsti un atdeva viņas pārvaldību un tautas likteni Latvijas strādnieku un zemnieku Padomju valdības rokās. (…)
Tauta ar lielu prieku un gavilēm apsveica savus varonīgos dēlus un ar sajūsmu svētīja to dienu, kad viņa pirmoreiz pēc ilgiem, ilgiem gadiem ieraudzīja sevi apbruņotu un spēcīgu un savu dzimteni atsvabinātu no simtgadīgās verdzības.
 
Attēlā: Jukums Vācietis (1873-1938).
Jukums Vācietis bija viens no talantīgākajiem latviešu karavadoņiem. Pirmajā pasaules karā viņš bija komandējis Zemgales latviešu strēlnieku pulku. Pēc 1917. gada oktobra apvērsuma kopā ar savu pulku viņš nostājās padomju varas pusē. 1918. gada septembrī pēc Ļeņina ieteikuma strēlnieku komandieri Jukumu Vācieti iecēla par pirmo Padomju Krievijas visu bruņoto spēku virspavēlnieku. Viņš gāja bojā PSRS 1938. gadā tās līdera Staļina veikto "tīrīšanu" laikā.
Jukums_Vacietis.jpg
 
Atsauce:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/lv/f/f3/Jukums_Vacietis.jpg
Latvijas vēsture pamatskolai 3./ Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2013., 95. lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!