Izlasi vēsturnieces viedokli!
Lasi jautājumus, nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
Pielieto arī iegūtās zināšanas!
 
1. Kā vēsturniece vērtē Latvijas lomu Otrajā pasaules karā?
Uzmanību! Ir divas pareizas atbildes!
2. Atzīmē argumentu, kas apliecina vēsturnieces viedokli!
 
Vēsturniece Vita Zelče (2011)
Otrais pasaules karš cilvēkus, kuri savā valstī bija dzīvojuši cits citam līdzās un kuriem citam pret citu nebija nekāda nepārvarama naida, padarīja par ienaidniekiem. Latvijas iedzīvotāji tika mobilizēti vai brīvprātīgi iestājās divu totalitāru, agresīvu valstu – nacistiskās Vācijas un komunistiskās Padomju Savienības armijās.
Totalitārajiem režīmiem, kas izraisīja šo karu, Latvija bija tikai maiņas kārts, kara zona, cilvēku un materiālo resursu izmantošanas un iznīcināšanas josla, savu pasaules kundzības ambīciju īstenošanas vieta. Ne nacistiskais, ne padomju režīms nerēķinājās ar Latvijas cilvēkiem, viņu dzīvēm, sarūpēto labklājību un radītajām vērtībām un kultūrvidi. Totalitārām varām Latvija bija tikai lielās politikas un/ vai kara laupījums, kas lietojams, nerēķinoties ne ar vispārcilvēcisko morāli, ne starptautiskajām juridiskajām normām un cilvēktiesībām.
Padomju režīms pēc kara un visā savā turpmākās pastāvēšanas laikā bijušos karavīrus dalīja tajos, kuri bija karojuši pret padomju varu, un tajos, kuri – par. Nešķirojot – vai tā bija šo pašu cilvēku izvēle vai esošās varas uzspiesta rīcība. Atrašanās frontes vienā vai otrā pusē noteica karavīru un viņu tuvāko cilvēku dzīves nākamos gadu desmitus. Mūsdienu Krievija un tās ideoloģijas īstenotāji Latvijā šo cilvēku šķirošanas politiku vēl nav beiguši. Savukārt Latvijai kā valstij pietrūcis spēka, gudrības un cilvēcības to nepieļaut, kā arī prasmes rast pilnīgu izlīdzinājumu totalitārisma izmantoto cilvēku vidū.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!