Saistībā ar Latvijā ražoto ogļskābās gāzes detektoru ir plaši aktualizēts jautājums par šīs gāzes līmeni telpās, kurās uzturamies. Tiek ziņots, ka pie ogļskābās gāzes koncentrācijas \(1400\) \(m.d.\) jeb milijonās daļas (angliski parts per million - \(ppm\)) produktivitāte darba vidē samazinās uz pusi. Par veselīgu gaisu uzskata tādu, kur šī vērtība nepārsniedz \(700\) \(ppm\), kamēr svaigā gaisā tā ir ap \(400\) \(m.d.\)
Pēc kontroldarba uzrakstīšanas skolas klasē \(CO_2\) koncentrācija sasniedza \(1400\) \(m.d.\) Ir zināms arī, ka pirms kontroldarba sākuma telpa bija labi izvēdināta, un ogļskābas gāzes koncentrācija gaisā bija \(400\) \(m.d.\)
Starpbrīža laikā telpu nav iespējams pilnīgi izvēdināt, tādēļ lai nākamajā stundā paredzētajam kontroldarbam nodrošinātu optimālus darba apstākļus, skolotājs ogļskābās gāzes līmeni telpa nolēma samazināt. Šim nolūkam viņš bija nolēmis pagatavot kalcija hidroksīda šķīdumu un klases gaisu caur to izpumpēt.
 
Cik liels daudzums (\(mol\)) kalcija hidroksīda nepieciešams, lai šādi samazinātu ogļskābās gāzes koncentrāciju līdz  \(400\) \(m.d.\)? Zināms, ka pie šādām ogļskābās gāzes koncentrācijām skābā sāls veidošanās nenotiek.
Pieņemiet, ka telpa kontroldarba laikā bija hermētiski noslēgta. Iespējamās nelielās spiediena un temperatūras izmaiņas ignorējiet! Atbildi noapaļo līdz 2 cipariem aiz komata!
 
nCa(OH)2= \(mol\)
  
Atsauce:
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!