Uzdevums:

4p.
Četri nemetāli \(1\), \(2\), \(3\) un \(4\) reakcijā ar skābekli katrs veido pa oksīdam 1O1, 2O1, 3O1 un 4O1.
Tālākā katra oksīda reakcijā ar skābekli pārākumā veidojas augstākas oksidēšanās pakāpes oksīds 1O2, 2O23O2 un 4O2. Oksīdi 2O1 un 2O2 ir cietas vielas, 1O2 – viskozs šķidrums, bet pārējie oksīdi ir gāzes. 3O1 ir ļoti nestabils un skābekļa klātienē ātri pārvēršas par 3O2, par ko iespējams pārliecināties pēc krāsas izmaiņām. Augstākās oksidēšanās pakāpes oksīdu reakcijā ar ūdeni veidojas skābes \(1\)\(A\), \(2\)\(A\), \(3\)\(A\) un \(4\)\(A\). Gan paša elementa, gan tā zemākās oksidēšanās pakāpes oksīda reakcijā ar ūdeņradi iesējams iegūt bināru ūdeņradi saturošu savienojumu \(1\)\(H\), \(2\)\(H\), \(3\)\(H\) un \(4\)\(H\).
Skābes \(1\)\(A\), \(2\)\(A\), \(3\)\(A\) ir stipras skābes, kamēr \(4\)\(A\) ir vāja skābe, kas tīrā veidā ir tik nestabila, ka bieži tiek uzskatīta par neeksistējošu, lai gan tās sāļi dabā ir ļoti plaši sastopami. Gan \(1\)\(A\), gan īpaši \(3\)\(A\) ir spēcīgi oksidētāji. Bez \(1\)\(A\), \(2\)\(A\), \(3\)\(A\), elementi \(1\), \(2\) un \(3\) veido arī vismaz vienu citu skābekli saturošu skābi, kamēr \(4A\) ir vienīgā \(4\) veidotā neorganiskā skābe. \(1\)\(H\) ir vāja skābe, bet \(3\)\(H\) – vāja bāze, kamēr \(2\)\(H\) un \(4\)\(H\) var uzskatīt par neitrāliem savienojumiem.
Vai dabā elementi \(1\), \(2\), \(3\) un \(4\) eksistē vairāku alotropo formu veidā?
 
Atbilde:
Elements \(1\) dabā  vairāku alotropo formu veidā.
Elements \(2\) dabā  vairāku alotropo formu veidā.
Elements \(3\) dabā vairāku alotropo formu veidā.
Elements \(4\) dabā  vairāku alotropo formu veidā.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!