11.
maijā
Eksāmens ANGĻU VALODĀ 12.KLASEI
Trenējies ŠEIT!

Uzdevums:

2p.
Četri nemetāli \(1\), \(2\), \(3\) un \(4\) reakcijā ar skābekli katrs veido pa oksīdam 1O1, 2O13O1 un 4O1.
Tālākā katra oksīda reakcijā ar skābekli pārākumā veidojas augstākas oksidēšanās pakāpes oksīds 1O2, 2O2, 3O2 un 4O2. Oksīdi 2O1 un 2O2 ir cietas vielas, 1O2 – viskozs šķidrums, bet pārējie oksīdi ir gāzes. 3O1 ir ļoti nestabils un skābekļa klātienē ātri pārvēršas par 3O2, par ko iespējams pārliecināties pēc krāsas izmaiņām. Augstākās oksidēšanās pakāpes oksīdu reakcijā ar ūdeni veidojas\(1\)\(A\), \(2\)\(A\), \(3\)\(A\) un \(4\)\(A\). Gan paša elementa, gan tā zemākās oksidēšanās pakāpes oksīda reakcijā ar ūdeņradi iesējams iegūt bināru ūdeņradi saturošu savienojumu \(1\)\(H\), \(2\)\(H\), \(3\)\(H\) un \(4\)\(H\).
Skābes \(1\)\(A\), \(2\)\(A\), \(3\)\(A\) ir stipras skābes, kamēr \(4\)\(A\) ir vāja skābe, kas tīrā veidā ir tik nestabila, ka bieži tiek uzskatīta par neeksistējošu, lai gan tās sāļi dabā ir ļoti plaši sastopami. Gan \(1\)\(A\), gan īpaši \(3\)\(A\) ir spēcīgi oksidētāji. Bez \(1\)\(A\), \(2\)\(A\), \(3\)\(A\), elementi \(1\), \(2\) un \(3\) veido arī vismaz vienu citu skābekli saturošu skābi, kamēr \(4A\) ir vienīgā \(4\) veidotā neorganiskā skābe. \(1\)\(H\) ir vāja skābe, bet \(3\)\(H\) – vāja bāze, kamēr \(2\)\(H\) un \(4\)\(H\) var uzskatīt par neitrāliem savienojumiem.
 
Oksīda 3O2 reakcijā ar ūdeni bez skābes rodas vēl kāda no uzdevumā nosakāmajām vielām.
Uzraksti tās ķīmisko formulu!
Kāda ir šīs ķīmiskās reakcijas stehiometrisko koeficientu summa?
 
Atbilde: Ūdenim reaģējot ar savienojumu 3O2 veidojas viela — .
Koeficientu summa reakcijas vienādojumā ir .
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!