Uzdevums:

5p.
5. uzdevums. Līdzsvara nosacījums. 34. jautājums
 
Ķīmiskajā rūpniecībā ļoti plaši tiek izmantota gāzveida viela \(\mathrm{C}\). Plašākās tās pielietojuma sfēras ir mēslošanas līdzekļu, kā arī ķīmisko tīrīšanas līdzekļu ražošana. Rūpnieciski \(\mathrm{C}\) tiek sintezēta no divām vienkāršām gāzveida vielām \(\mathrm{A}\) un \(\mathrm{B}\) katalizatoru \(\mathrm{Al_{2}O_3}\) saturoša pulverveida \(\mathrm{Fe}\) klātienē. Šī reakcija ir eksotermiska ar siltumefektu \(–45,8\ \mathrm{kJ⋅mol^{-1}}\). Šāds \(\mathrm{C}\) sintēzes paņēmiens prasa rūpīgu procesa plānošanu, jo reakcija ir apgriezeniska un sistēmā iestājas ķīmiskais līdzsvars. Zināms, ka \(\mathrm{A}\) un \(\mathrm{C}\) molmasu attiecība ir \(\mathrm{1:8,5}\).
 
Zināms, ka, standarta spiedienā sajaucot stehiometriskā attiecībā gāzes \(\mathrm{A}\) un B \(525\ \mathrm{°C}\) temperatūrā, pēc līdzsvara iestāšanās maisījumā ir radies \(0,272\ \%\) no teorētiski iespējamā \(\mathrm{C}\) daudzuma (daudzuma, kas rastos, ja reakcija nebūtu apgriezeniska un notiktu ar \(100\ \%\) iznākumu).
 
Izmantojot katras vielas moldaļu pēc reakcijas iegūtajā maisījumā, aprēķini šis reakcijas līdzsvara konstanti \(525\ \mathrm{°C}\) temperatūrā!
Rezultātu noapaļo līdz 2 cipariem aiz komata!
Atbilde: K525°C \(=\) iii
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!