Gāzbetons ir vairāku derīgo izrakteņu apvienojums, kas tiek ražots no smilts, ģipša, kaļķa un cementa. Gāzbetons ir viegls, ar teicamām fizikālajām īpašībām un ļoti viegli izmantojams būvniecībā. Šo īpašību dēļ gāzbetons ir kļuvis par ļoti populāru celtniecības materiālu. Gāzbetons ir pazīstams jau gana ilgi un to nav nepieciešams importēt no ārzemēm, jo tepat Latvijā darbojās vairākas rūpnīcas, kas ražo gāzbetona blokus.
 
gazb.png
 
Gāzbetons ir baltpelēkas krāsas materiāls, kas tiek veidots vieglos, bet tajā pat laikā cietos porainos blokos. Visvairāk gāzbetona ražošanā tiek izmantotas smiltis, kurām ir jāatbilst augstiem kritērijiem, lai tās izmantotu gāzbetona bloku ražošanā, neder smiltis no jebkura karjera, tāpēc rūpīgi tiek analizēts smilšu saturs. Noteicošas smilšu kvalitātes rādītājs ir kvarca saturs smiltīs.
 
Arī kaļķim, lai tas tiktu izmantots gāzbetona ražošanā jāatbilst augtām prasībām un tas nemaz Latvijā nav pieejams, tāpēc tas tiek importēts no ārvalstīm visbiežāk no Igaunijas vai Lietuvas.
Ģipsis, kuru izmanto gāzbetona bloku ražošanā, ir gana labs pašmāju karjeros. Viens no karjeriem, kura ģipsi izmanto gāzbetona bloku ražošanā, ir "Sauriešu karjers".
  
Ražošanas process
Vispirms tiek samaltas smiltis, tad ļoti precīzās proporcijās smiltīm tiek pievienots ģipsis, kaļķis un arī cements, tad visa pagatavotā masa noteiktā temperatūrā tiek rūpīgi samaisīta. Kad visa masa ir sagatavota, tai klāt pievieno alumīnija pastu, kas ir kā reaģents, lai veidotos poras. Vēlāk jau stingrais masīvs tiek sagriezts ar lielu precizitāti. Sagrieztie bloki tiek autoklavēti - turēti noteiktā temperatūrā un spiedienā. Šajā posmā bloki pārakmeņojās, un no krāsns tiek izņemti gatavi bloki, kuri tālāk ir izmantojami jau celtniecības vajadzībām.
 
Gāzbetona bloku pielietojums
 
No bieziem blokiem var būvēt nesošās ārsienas pat 3 stāvu augstumā, no vidēji bieziem blokiem var būvēt iekšējās nesošās sienas un no plānākajiem blokiem var būvēt starpsienas.
Kā materiāls gāzbetons ir izturīgs labs skaņas un siltuma izolators, šis materiāls nebaidās no liela sala, tāpēc ir piemērots mūsu klimatiskajiem apstākļiem. Gāzbetons ir ilgmūžīgs - pirmās gāzbetona ēkas Latvijā ir uzbūvētas 1930. gadā un stāv līdz pat šai dienai.
 
gazbceltn.png
 
Noskaties video par gāzbetona bloku ražošanu:
 
Atsauce:
http://www.cel.lv/page/gazbetons
http://www.aeroc.lv/index.php?page=783&lang=lat
http://www.youtube.com/embed/jR1vZXfrKHI