PIRMĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Oksidēšanās - reducēšanās reakcijas elektrolītu šķīdumos
Elektrolītu ūdens šķīdumos jonu mijiedarbības rezultātā var notikt ne tikai jonu apmaiņas reakcijas, bet arī oksidēšanās - reducēšanās reakcijas. Oksidēšanās - reducēšanās reakcija notiek tad, ja ūdens šķīdumā vienlaicīgi atrodas joni ar oksidējošām īpašībām, kas elektronus pievieno, un joni ar reducējošām īpašībām, kas elektronus atdod.
Ja oksidēšanās - reducēšanās reakcijā, kas notiek ūdens šķīdumā, piedalās skābekli saturoši joni, tad tajos mainās skābekļa daudzums. To, kādi joni reakcijā veidojas, nosaka reakcijas vides pH. Skābā vidē oksidēšanās - reducēšanās reakcijā piedalās ūdens molekulas un ūdeņraža joni , neitrālā vidē - ūdens un bāziskā vidē - ūdens molekulas un hidroksīdjoni .
Lai pārliecinātos par vides skābuma ietekmi uz oksidētāju spēju sev pievienot elektronus, aplūkosim kālija permanganāta un nātrija sulfīta oksidēšanās - reducēšanās reakcijas trīs dažādās vidēs: skābā, neitrālā un bāziskā. Tā kā permanganātjonam piemīt violeta krāsa, par reakcijas norisi var spriest pēc krāsas izmaiņām.
un oksidēšanās - reducēšanās reakcija SKĀBĀ VIDĒ
un oksidēšanās - reducēšanās reakcija NEITRĀLĀ VIDĒ
un oksidēšanās - reducēšanās reakcija BĀZISKĀ VIDĒ
Elektronu bilances vienādojumi un oksidēšanās - reducēšanās saīsinātie jonu reakciju vienādojumi parāda, ka, palielinoties vides skābumam, oksidētāja spēja pievienot elektronus pastiprinās. Bāziskā vidē permanganātjons pievieno tikai vienu elektronu, neitrālā ūdens vidē - pievieno trīs elektronus, bet skābā vidē - pievieno piecus elektronus.
Atsauce:
http://www.youtube.com/watch?v=3mhr0JvrfVE
http://www.youtube.com/watch?v=gxDw4y811OU
http://www.youtube.com/watch?v=coyfrqA-vCs