PIRMĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Dabas krājumi, kurus cilvēki izmanto savām vajadzībām, ir dabas resursi. Minerāli ir savienojumi, kas veidojušies Zemes garozā dabiskos fizikāli ķīmiskajos procesos. Katram minerālam ir noteikts ķīmiskais sastāvs. Minerālu maisījumus sauc par iežiem.
Latvijā būvmateriālu ražošanā kā izejvielas izmanto iežus, kuri satur dažādus minerālus. No iežiem ir iespējams ražot, piemēram, cementu, gāzbetonu un stikla šķiedru.
 
Cements
 
Tradicionāli cementa ražošanā sākumā izgatavo cementa klinkeri. Tas ir granulēts maisījums, kas izveidojas noteiktās proporcijās sajaucot kaļķakmeni, mālus, smiltis un dzelzs oksīdu. Iegūtajam cementa klinkerim pievieno ģipšakmeni, kas palēnina cementa sacietēšanas procesu.
 
lab-for-cem.svg
 
Sākumā tiek iegūtas un sagatavotas (attīrīšana, smalcināšana) izejvielas. Tālāk notiek izejvielu dozēšana (svēršana) un samaisīšana. Izejvielu maisījums tiek apdedzinātas augstā temperatūrā (\(1500\) \(°C\)), iegūstot cementa klinkeri. Tad dozē un sajauc ģipšakmeni un cementa klinkeri. Iegūto maisījumu sasmalcina un iepako.
 
YCUZD_220921_4463_shema_1.svg
 
Klinkera cementa ražošanas tehnoloģijai ir augsta energoietilpība un process atstāj negatīvu ietekmi uz apkārtējo vidi – siltumnīcas efekta gāzu (SEG) emisijas, trokšņa un vibrāciju piesārņojums, putekļi u.c.

Gāzbetons
DZM Mācību filma "Gāzbetona ražošana" SIA AEROC
 
Gāzbetona bloku ražošanai izmanto smiltis, ģipsi, kaļķi un cementu.
 
YCUZD_220921_4463_shema_2.svg
 
Smiltis tiek smalki samaltas. Pēc proporcijām pievieno ģipsi, kaļķi un cementu un masu rūpīgi samaisa. Tad pievieno alumīnija pastu, kas nodrošina poru struktūru veidošanos. Kad materiāls ir nostāvējies un kļuvis stingrs, to griež blokos un autoklavē. Spiediena un temperatūras ietekmē, bloki autoklāvā iegūst galējo stiprību.
 
YCUZD_220921_4463_shema_3.svg
 
Stikla šķiedra
DZM Mācību filma "Stikla šķiedras ražošana" A/S Valmieras stikla šķiedra

Stikla šķiedru iegūst no izkausēta stikla, kura sastāvā ir kvarca smiltis, kaļķakmens, kaolīns, kalcija fluorīds, borskābe un nātrija sulfāts.
 
YCUZD_220921_4463_shema_4.svg
 
Visas sastāvdaļas nosver un homogenizē (samaisa). Maisījums tiek kausēts speciālā krāsnī, kurā uztur ļoti augstu (\(1500\) \(°C\)), konstantu temperatūru. Kad stikla masa ir izkausēta, no tās veido stikla šķiedras pavedienus, kurus atdzesē un uzklāj eļļotāju.
 
YCUZD_220921_4463_shema_5.svg