23. maijs - ĶĪMIJA
EKSĀMENS VIDUSSKOLAI
Jau iepriekš dabaszinību mācību priekšmetā esi apguvis pamatzināšanas par vielām un to īpašībām. Ķīmijā tiek pētītas vielas un vielas ir mums visapkārt.
Ķīmija ir zinātne, kas pēta vielu sastāvu, īpašības, izmantošanu un to pārvērtības.
Galvenie ķīmijas zinātnes uzdevumi ir
  • pazīt vielas pēc to īpašībām;
  • iegūt vielas ar jaunām īpašībām;
  • pētīt vielu fizikālās īpašības;
  • pētīt ar vielām notiekošās pārvērtības.
Pavēro vidi sev apkārt! Tu noteikti vari ieraudzīt vairākas vielas, kas veido apkārtējo pasauli. Piemēram, virtuvē atrodamais cukurs un sāls ir vielas. 
 
Ķīmijas stundās vielu pārvērtības var vērot eksperimentos. Pirms ķerties klāt praktiskai darbībai ir jāzina 
Drošības noteikumu ievērošana pasargās Tevi no ķīmisko vielu nonākšanas uz ādas vai acīm, gremošanas traktā vai elpošanas sistēmā, tomēr, ja noticis negadījums, ir jāzina kā rīkoties, lai sniegtu pirmo palīdzību. Tāpat svarīgi arī zināt vielu ietekmi uz vidi un rīkoties atbildīgi, sekojot skolotāja norādījumiem, vielu pārpalikumi pēc eksperimenta norises jāsavāc speciāli paredzētā traukā, jo pirms utilizēšanas tie tiek neitralizēti - padarīti mazāk bīstami videi.
Katrai vielai piemīt savas īpašības. Mājās tiek izmantotas dažādas sadzīves ķīmiskās vielas, no kurām dažas var būt bīstamas - kodīgas, viegli uzliesmojošas, u. tml. Lai brīdinātu par bīstamām vielu īpašībām, uz līdzekļu etiķetēm tiek ievietoti bīstamības apzīmējumi - piktogrammas, kas sniedz informāciju par kaitējumu, ko konkrēta viela vai maisījums var izraisīt veselībai vai apkārtējai videi.
 
YCUZD_230920_4680_CLP piktogrammas.svg
Bīstamības apzīmējumi
 
Veiksmīgai eksperimentu realizēšanai, nepieciešams zināt un prast izmantot laboratorijas traukus un iekārtas.