Datortīkls Internet ir lielākais globālais datortīkls, kurš apvieno dažāda veida datortīklus visā pasaulē. Ir izstrādāta programmatūra, kas datortīklā Internet nodrošina dažādus pakalpojumus, no kuriem populārākais ir globālā tīmekļa izmantošana.
Globālais tīmeklis ir savstarpēji savienotu failu krātuve, kurai var pieslēgties ar Interneta palīdzību.
Globālajā tīmeklī pieejamu informācijas un interaktīvu pakalpojumu sakopojumu, kas izveidots no tīmekļa lappusēm, sauc par tīmekļa vietni (web site).
Tīmekļa vietni, kurā apkopots plašs informācijas klāsts un nodrošināti dažādi pakalpojumu, piemēram, elektroniskais pasts, informācijas meklēšana, izklaide, sauc par portālu. (Delfi, apollo, draugiem.lv...)
 
delfi.png
 
Tīmekļa lappusi, kura atveras pirmā, sākot darbu tīmekļa vietnē, sauc par sākumlapu jeb mājaslapu.
 
Darbam globālajā tīmeklī ir izstrādātas speciālas pārlūkprogrammas, piemēram, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera, Safari.
 
154.png
 
Pārlūkprogramma ir lietotne, kas paredzēta globālā tīmekļa lappušu skatīšanai. Lai tīmekļa lappusi apskatītu, tā vispirms tiek lejupielādēta jeb pārsūtīta no globālā tīmekļa servera lietotāja datorā un tikai tad atvērta.
 
Populārākās pārlūkprogrammas piedāvā saviem lietotājiem:
  • atvērt kādu mājas lapu, kuras adresi jūs varat ievadīt adreses lodziņā;
  • izdrukāt atvērtās mājas lapas saturu;
  • izveidot biežāk apmeklēto lapu sarakstu, lai varētu to ātri un ērti atvērt, izvēloties no saraksta, nevis katru reizi vadot adresi vai meklējot mājas lapu meklēšanas rīkos;
  • daudzas citas funkcijas, kas palīdz lietotājam pārlūkot mājas lapas, vai padara šo procesu ērtāku.
 
Pamatā pārlūkprogrammas atšķiras ar piedāvātajām papildiespējām, kas atvieglo lietotājam to vai citu darbību veikšanu.
 
Lietojot pārlūkprogrammu, vienmēr ir jāseko tam, lai šai pārlūkprogrammai būtu uzstādīti visi pēdējie atjauninājumi. Pārlūkprogramma ir jūsu durvis uz Interneta bezgalīgajiem resursiem. Ne visu resursu apmeklēšana ir droša!
Ļaundari var izmantot nepilnības jūsu pārlūkprogrammas programmatūrā, lai nodarītu kaitējumu jūsu datoram vai tajā saglabātajai informācijai. Pārlūkprogrammu veidotāji rūpīgi seko tam, lai savlaicīgi atklātu un novērstu nepilnības programmatūrā. Taču, lai labojumi darbotos arī jūsu datorā esošajai programmatūrai, ir nepieciešams lejupielādēt un uzstādīt atjauninājumus, kas novērš nepilnības. Tāpēc vienmēr sekojiet pārlūkprogrammu vai operētājsistēmas ziņojumiem un aicinājumiem veikt nepieciešamo atjauninājumu uzstādīšanu.