Digitālā attēla raksturlielumi

Digitālo attēlu apraksta vairāki raksturlielumi, kas ir saistīti ar aparatūru un programmatūru, kuru izmanto attēla veidošanai.

Pikselis (pixel, picture element) ir mazākais attēla elements, kam rastrgrafikā var noteikt tādus raksturlielumus kā krāsa un spilgtums.

Jo mazāks ir pikseļa lielums, jo precīzāku attēlu var izveidot.

Grafiskā izšķirtspēja (graphic resolution) ir attēla kvalitātes novērtējums, kuru raksturo pikseļu skaits collā.

Jo mazāks ir pikseļu izmērs, jo augstāka izšķirtspēja un attēlā būs redzamas sīkākas detaļas un detalizētākas krāsu pārejas.

Grafisko izšķirtspēju nosaka attēla veidošanas procesā, piemēram,
- attēla redaktorā, veidojot jaunu attēlu;
- fotografēšanas laikā. Fotokamerām parasti norāda pikseļu skaitu visā attēlā, piemēram, 10 miljoni jeb 10 megapikseļi;
- iestatot attēla skenēšanas parametrus.

Ierīču, piemēram, monitora vai fotoaparāta izšķirtspēju raksturo, norādot pikseļu skaitu rindā un rindu skaitu, piemēram, monitoram 1600x900 pikseļi vai ciparu kamerai 3264x2448 pikseļi.

Krāsu dziļumu (color depth) raksturo pikselim piekārtoto bitu skaits, kas nosaka, cik krāsas vienlaikus var attēlot. Jo lielāks krāsu dziļums, jo plašāks krāsu diapazons un precīzāka krāsu atbilstība oriģinālam. Krāsu dziļums parasti mainās no 8 bitiem (256 krāsas) līdz 48 bitiem (2,8×1014krāsu).

Krāsu palete jeb krāsu karte (colorpalette, color map) ir tabula, kurā katrai krāsai, kas glabājas datora atmiņā un ko var attēlot monitora ekrānā, piekārtots noteikts skaitlisks lielums. Krāsu paletes izmantošana paātrina nepieciešamo krāsu izvēli un atvieglo krāsu attēlu veidošanu.

Dažas populāras krāsu paletes ir
- RGB - aptuveni 16 miljoni krāsu;
- CMYK- krāsu palete, kuru izmanto poligrāfijā;
- melnbalta krāsa (black and white);
- indeksētās krāsas (indexed colors) - attēlā izmantoto krāsu palete sastāv no 256 krāsām. Ja samazina krāsu skaitu, samazinās attēla datnes apjoms. Attēlā dots lietotne GIMP atverams dialoglodziņš, kuru lieto RGB krāsu paletes pārveidošanai indeksētu krāsu paletē;

indexed color.png


- pelēkās skalas palete (grayscale) - tiek saglabāta visa krāsaina attēla krasu atšķirību intensitāte, tikai viss tiek attēlots ar pelēkās krāsas palīdzību.

Atsauce:
Informātika vidusskolai. 2. daļa / Kārlis Veiss – Rīga: Apgāds Zvaigzne ABC, 2009. – 144 lpp.: il. – izmantotā literatūra: 11. lpp.