Sistēmas programmas
Sistēmas programmatūra vada datora darbību. Galvenā sistēmas programmatūras daļa ir operētājsistēma, un parasti tā tiek pirkta kopā ar datora aparatūru. Pēc datora ieslēgšanas tā tiek automātiski ielādēta datora atmiņā.
 
Operētājsistēma ir programmu komplekss, kura svarīgākās funkcijas ir:
 
- organizēt datu glabāšanu datora atmiņā;
- vadīt programmu izpildi datorā;
- nodrošināt datora aparatūras un programmatūras kopdarbību;
- nodrošināt datora resursu racionālu izmantošanu;
- realizēt sadarbību ar lietotāju.
 
Izplatītāko operētājsistēmu piemēri:
  
Pašos pirmsākumos (no 1981. g.) IBM personālie datori tika komplektēti ar operētājsistēmu DOS (Disk Operating System). Šo operētājsistēmu vienlaicīgi var izmantot tikai viens lietotājs viena uzdevuma risināšanai. Lai organizētu diskus un datnes, MS-DOS izmanto kokveida direktoriju struktūru, kur datnes tiek uzglabātas direktorijos un apakšdirektorijos.
 
ms-dos.png
 
ms-dos.png
Microsoft Windows ir Microsoft radīta operētājsistēma personālajiem datoriem un serveriem. 1985. gadā Microsoft izstrādāja operētājsistēmu Windows kā papildinājumu MS-DOS. Microsoft Windows ir vairākuzdevumu operētājsistēma, kas nodrošina grafisko lietotāja saskarni, t. sk., ikonu, dialoglodziņu, izvelkamo izvēlņu un peles izmantošanu. Pēc izskata un lietošanas veida Windows versijas ir viena otrai samērā līdzīgas, tādējādi atvieglojot lietotāja darbu ar tām.
 
win7.png
 
windows.png
Linux ir vairāklietotāju un daudzuzdevumu operētājsistēma, kuru var izmantot dažāda tipa datoros. Tās pirmsākumi meklējami 90. gadu sākumā, kad Linuss Torvalds internetā publicēja pirmo Linux versiju un aicināja citus programmētājus iesaistīties tās uzlabošanā. Linux tiek izplatīts saskaņā ar GNU Vispārējās publiskās licences noteikumiem, tādēļ tas ir brīvā programmatūra un atvērtā pirmkoda programmatūra.
 
linux.png
 
Linux_Logo.png
Mac OS ir grafiskas lietotāja saskarnes operētājsistēmu sērija, kuru izstrādā Apple Inc. tās Macintosh datoru sistēmām. Ieskaitot Mac OS X, tā ir otrā populārākā operētājsistēma pasaulē.
 
Mac-OS.png
 
MacOS_.png
Operētājsistēma OS/2. Vairākuzdevumu operētājsistēma, ko izmanto firmas IBM un ar tiem saderīgajos personālajos datoros un kas vienlaicīgi nodrošina izpildāmo programmu aizsardzību, kā arī ļauj veikt dinamisku datu apmaiņu starp lietojumprogrammām. Operētājsistēma OS/2 nodrošina praktiski visu operētājsistēmai MS-DOS rakstīto programmu izpildi un ļauj lasīt diskatmiņā ierakstīto informāciju, kas nepieciešama šo programmu izpildei.
 
OS-2.png
 
 
os2logo.png
Novell Netware ir lokālo tīklu operētājsistēma.
 
Novell_Netware.png
 
 
novell.png
Operētājsistēma UNIX. UNIX ir pārnesama, daudzuzdevumu un daudzlietotāju operētājsistēma, ko sākotnēji izstrādāja AT&T Bell Labs darbinieki, tai skaitā Kens Tomsons, Deniss Ričijs un Duglass Makilrojs. Operētājsistēma UNIX ir elastīga operētājsistēma, ko var adaptēt dažādiem lietotājiem un izmantot gan lieldatoros, gan personālajos datoros.
 
unix_logo.png
 
Pie sistēmas programmām pieder draiveri jeb dzini, kas vada dažādu ierīču, piemēram, printera vai skenera, funkcionēšanu.
 
Ierīču dziņus lieto, lai katrai programmai, kas grib lietot kāda veida ierīci, nebūtu jāiekļauj visu attiecīgā veida ierīču vadības kodu. Dziņi nodrošina standartizētu kāda veida ierīču piekļuves saskarni.
 
Pērkot kādu ierīci, komplektā parasti ir kompaktdisks ar draiveriem, kas nodrošina ierīces darbību dažādās operētājsistēmās.