Ziemeļamerikā ir vairāk nekā miljons ezeru un tūkstošiem upju. To veidošanās ir atkarīga no klimatiskajiem apstākļiem, galvenokārt no nokrišņu daudzuma.
Kontinenta upes nes ūdeņus uz triju okeānu sateces baseiniem.
Svarīgi!
Okeāna sateces baseins ir teritorija, no kuras upe ar tās pietekām nes ūdeņus uz šo okeānu.
Robežas starp okeānu baseiniem jeb ūdensšķirtnes veido reljefa pacēlumi, piemēram, Kordiljeru kalnu augstākās grēdas.
Nelielu teritoriju kontinentā veido iekšējās noteces baseins – teritorija, no kuras ūdeņi nenonāk nevienā okeānā.
 
Basin_New1.png
Atlantijas okeāna baseina upes un ezeri
Vislielākā un visgarākā Ziemeļamerikas upe ir Misisipi (indiāņu valodā „Ūdeņu tēvs”). Tās garākā pieteka Misūri sākas Montānas štatā, Klinšu kalnu vidienē, kur to sauc par Redrokriveru. Traucoties lejup no kalniem, tā aizrauj sev līdzi daudz smilšu un dubļu, tāpēc Misuri ir ieguvusi iesauku "Lielā Duļķainā”.
Misisipi kopā ar tās galveno pieteku Misūri veido ceturto garāko upju sistēmu pasaulē (6420 km).
Kā pirmais eiropietis to 1541. gadā sasniedza spānis Ernando de Soto.
 
Mississippirivermapnew.jpg ohio_from_above.jpg
Misisipi upes baseins un Ohaio – viena no lielākajām Misissipi pietekām
 
Misisipi plūst cauri ASV centrālajām zemienēm virzienā uz dienvidiem, uz Meksikas līci. Tvaikoņi sāka pārvadāt preces un pasažierus augšup un lejup pa upi 1812. gadā. Arī mūsdienās upe joprojām ir nozīmīgs kravu pārvadājumu ceļš. Savukārt tūristi var pavizināties ar pasaulē lielāko upju laivu "Mississippi Queen", kuras garums ir 116 metri.

Misūri ietek Misisipi nedaudz uz ziemeļiem no Sentluisas. Tālāk upe aizvijas garām Memfisai un plūst virzienā uz Ņūorleānu. No šejienes līdz okeānam vēl ir apmēram 180 kilometri. Lai upes pavasara palu ūdeņi neapplūdinātu apkārtni, daudzās vietās ir uzbūvētas augstas krastmalas, taču 1993. gadā visbriesmīgākie plūdi Amerikas vēsturē atstāja bez pajumtes vairāk nekā 70 000 ģimeņu. Mājas, kuras parasti atradās vairāku kilometru attālumā no Misisipi, pazuda zem 5 metrus augstā ūdens līmeņa.

Upe nes ļoti daudz smilšu un dūņu, kuras nogulsnējas pie ietekas Meksikas līcī, tāpēc grīvā izveidojusies plaša delta, jo upe sadalās daudzās straumēs, laužot ceļu starp sanešiem.

Austrumu piekrastes upes, kas sākas Apalaču kalnos, ir īsas, bet straujas. Upju grīvās izveidotas ostas, kurās piestāj kuģi.

1200 kilometru garā Sentlorensas upe savieno Lielos ezerus ar Atlantijas okeānu.

Lielie ezeri ir piecu ļoti lielu ezeru grupa Ziemeļamerikā. Lielie ezeri ir pēc platības lielākā ezeru grupa pasaulē. Lielo ezeru un Sentlorensas upes hidroloģiskā sistēma ir lielākā saldūdens hidroloģiskā sistēma pasaulē. Lielajos ezeros atrodas aptuveni 20% no pasaules virszemes saldūdens krājumiem - 22 812 km3. Kopējā ezeru platība - 244 100 km2.

Lielie ezeri ir:
• Augšezers - pēc tilpuma un platības lielākais, dziļākais.
• Mičiganas ezers - otrs lielākais pēc tilpuma, trešais lielākais pēc platības.
• Hūrons - trešais lielākais pēc platības un otrs lielākais pēc tilpuma.
• Ēri ezers - pēc tilpuma mazākais un seklākais.
• Ontārio ezers - viszemāk novietotais.

Lielajos ezeros atrodas ap 35 000 salu, tai skaitā Manitūlinas sala - pasaulē lielākā ezera sala.

Great_Lakes_from_space.jpg Grlakes_lawrence_map.png
Lielie ezeri satelītattēlā un kartē ar Sentlorensas upi
 
Lielo ezeru sistēma ietver arī tos savienojošās upes, tai skaitā Niagāras upi uz kuras, starp Ēri ezeru un Ontārio ezeru atrodas viens no pasaules iespaidīgākajiem ūdenskritumiem - Niagāras ūdenskritums. Ūdenskritums ir ap 50 metrus augsts un vairāk nekā 1000 metru plats.
 
Falls_Niagara.jpg Cmarcoux2.JPG
Niagāras ūdenskritums un aina, kurā kuģi pa ezeriem pārvadā kravas 
 
Augšezers (nosaukumu deva francūži, "augš-" - jo ezers kartē atrodas virs Hūrona) ir lielākais no pieciem Lielajiem ezeriem, pēc virsmas platības lielākais saldūdens ezers pasaulē. Augšezerā ietilptu visi pārējie Lielie ezeri. Pēc ūdens tilpuma to pārspēj Baikāls un Tangaņikas ezers. Vietējo odžibvas indiāņu valodā ezers saucas "Gičigami" ("lielais ūdens").

Ezerā ietek vairāk kā 200 upes. Augstumu starpība ar Hūronu ir 7,6 m - abus ezerus savienojošā Sentmērijas upē ir izbūvētas slūžas (Sault Locks). Lielā tilpuma dēļ ūdens apmaiņas periods ezerā ir ilgs - 191 gads. Ap ezeru atrodas samērā daudz rūdu raktuves un ezers kalpo par lētu transporta ceļu rūdu pārvadāšanai. Ezera krastos atrodas daudz ar tūrismu saistītu uzņēmumu.

Ezera dziļāko vietu (406 m) cilvēks pirmoreiz sasniedza 1985. gadā.

Intensīvā kuģu satiksme un rūpniecības uzņēmumi ezeru krastos laika gaitā radījuši dažādas ekoloģiskās problēmas. Ir samazinājusies zivju sugu daudzveidība, palielinājies ūdens piesārņojums. ASV un Kanāda veic dažādus pasākumus, lai ūdeņus attīrītu un uzlabotu ezeru ekoloģisko stāvokli.
 
chicago_skyline.jpg Lake_Superior_North_Shore.jpg
Čikāga – lielākā rūpniecības pilsēta pie Lielajiem ezeriem, Augšezera krasts Mičigānas štatā
 
Great_Bear_Lake.png HorseshoeBayPukaskwaPark23.jpg
Greitbērleiks (Lielais Lāčezers) un Pakava līcis Augšezerā
 
Ziemeļu Ledus okeāna upes un ezeri
  
Upes, kuras ietek šajā okeānā, gada lielāko daļu ir aizsalušas. Pavasarī ledus sāk iet upju augštecēs, tikmēr lejteces daļu vēl klāj bieza ledus sega. Upēs veidojas ledus sastrēgumi, bet ūdeņi appludina plašas piekrastes teritorijas. Arī vasarā upēs ir daudz ūdens, jo tās plūst cauri purviem un ezeriem. Lielākā šī baseina upe ir Makenzi.
 
Mackenzierivermap.jpg Hydroplane_mackenzie_river.jpg
Makenzi upes sistēma un baseins un hidroplāns Makenzi upes krastā
 
Daudzas upes ar Ziemeļu Ledus okeānu savieno simtiem ezeru. Lielākie no tiem ir Makenzi upes baseina ezeri : Vinipegs, Lielais Lāčezers (Greitbērleiks) un Lielais Vergezers (Greitsleivleiks).

Greitbērleiks arī Lielais Lāčezers, ir lielākais Kanādas teritorijā pilnībā esošais ezers, astotais lielākais pasaulē. Ezers atrodas aiz polārā loka. Krasta līnijas garums - 2 719 km. No ezera iztek Lielā Lāčupe, kas ietek vienā no lielākajām Ziemeļamerikas upēm - Makenzi. Pie ezera nav pilsētu, tikai divi ciemati.
 
Mackenzie_River_drainage_basin.PNG Great_Slave_Lake_at_Yellowknife_01.jpg
Makenzi upes sistēma un baseins un Greitsleivleiks
 
Klusā okeāna baseina upes
  
Klusā okeāna baseina upes sākas Kordiljeru kalnos. Tās pārsvarā ir īsas, straujas un krāčainas. Ziemeļu daļā Klusajā okeānā ietek Jukona. Tās režīms ir līdzīgs Ziemeļu Ledus okeāna upēm.
1896. gadā Jukonas pietekas Klondaikas krastos tiks atklātas zelta atradnes. Uz turieni devās daudz drosmīgu zelta un piedzīvojumu meklētāju. Šos notikumus savos darbos ir attēlojis amerikāņu rakstnieks Džeks Londons.
 
Yukon_River_Basin_USGS.jpg CharleyRiverAtYukon1.jpg
Jukonas upes baseins un Jukonas upes krasti
 
 Dawson_City_Rivers_Lookout_3264px.jpg Gold_panning_at_Bonanza_Creek.JPG
Klondaika un zelta skalošana Bonanzas avotā
 
Lielas upes ir Kolumbija un Kolorādo. Tās atrodas tālāk uz dienvidiem un plūst pa kalniem un plakankalnēm, veidojot dziļas aizas un kanjonus.

Visā pasaulē ir pazīstams milzīgais Kolorādo kanjons, kuru senos smilšakmeņu slāņos 800 kilometru garumā un līdz pat 1800 metru  dziļumā izveidojusi upe. Iežu slāņi ir kā milzīga Zemes attīstības vēstures grāmata. Tajos nereti atrod aizvēsturisku dzīvo būtņu fosilijas.

Uz Kolorādo upes uzbūvēts viens no pasaulē lielākajiem aizsprostiem - Hūvera dambis un hidroelektrostacija.
 
Coloradorivermapnew.jpg HooverDamFrontWater.jpg
Kolorādo upes sistēma un Hūvera dambis
 
Colorado.JPG Hoover_Dams_generators.jpg
Kolorādo upe un Hūvera HES mašīntelpa
 
Columbiarivermap.png Corps-engineers-archives_bonneville_dam_looking_east.jpg
Kolumbijas upes sistēma un aizsprosts uz Kolumbijas upes
 
Iekšējās noteces baseini (beznoteces baseini)
 
Tie ir lieli iekškontinentāli apgabali, kas nav saistīti ar Pasaules okeānu. Neviena upe no tiem neieplūst kādā no okeāniem. Tāda ir Lielā Baseina kalniene, kurā izveidojušies sālsezeri. Lielākais no tiem ir Lielais Sālsezers jeb Greilsoltleiks (6000 km2). Ezera platība pakāpeniski samazinās, bet sāļu koncentrācija pieaug. Piekrastē izveidojusies kilometriem gara un plata sāls josla. Tās ideāli līdzenā virsma piesaista auto un motobraucējus, kuri tur rīko ātrumu sacīkstes ar mērķi uzstādīt dažādus ātruma rekordus.
 
Great_Salt_Lake_map.svg.png Great_Salt_Lake_view_(Jan._2006).jpg
Lielais Sālsezers
 
Mono_Lake_from_Mount_Dana_(1).jpg Hayabusa._at_Bonneville_salt_flats_2009.jpg
Lielais Sālsezers un ātruma sacīkstes uz Lielā Sālsezera