Ziemeļamerikas dabas zonas. Arktiskie tuksneši, tundra un mežatundra

Ziemeļamerikas dabas zonu izvietojums ir sarežģīts, jo to ietekmē gan klimats un reljefs, gan sarežģītā krastu līnija un citi faktori.
arctictundramap.jpg ROCKNA.JPG
 
joslas.png
 
Grenlandes salas un Kanādas arktiskā arhipelāga lielāko daļu aizņem arktiskie tuksneši.
Tur plešas bezgalīgi sniega lauki. Grenlandes segledāju biezums vietām sasniedz 2000 metrus. Ledāji lēnām slīd uz piekrasti, kur no tiem atlūzt un okeānā aizpeld milzīgi aisbergi. Straumes tos aiznes tālu uz dienvidiem, kur tie kļūst bīstami kuģiem.
1912. gadā pēc sadursmes ar šādu aisbergu Atlantijas okeānā nogrima tā laika lielākais pasažieru kuģis „Titanic”.
Arktiskajos tuksnešos vasara ilgst vien pāris mēnešus, kad Grenlandes piekrastē un dažviet uz salām sniegs nokūst. Tur aug sūnas, ķērpji un nelieli ziedaugi.
 
Greenland.jpg Greenland_glacier_grooves.jpg
Grenlande segledāji un ledājs Grenlandes piekrastē
 
Iceberg_with_hole_crop.jpg arctic_ice.jpg
Aisbergi
 
Kontinenta ziemeļu piekrasti un daļu salu aizņem tundras zona, kas uz dienvidiem pāriet mežatundrā.
Kopš seniem laikiem šajos rajonos pastāv daudzgadīgais sasalums. Augsne vairāku metru dziļumā ir sasalusi. Īsajā vasarā atkūst tikai neliela virskārta un veidojas plaši purvi, jo liekais mitrums salīdzinoši vēsajā laikā nespēj iztvaikot.
Tundras augsnēs aug sūnas, ķērpji un sīki krūmi – pundurbērzi, pundurkārkli, vaivariņi. Ir ļoti daudz ogulāju – dzērvenes, mellenes, lācenes, brūklenes, zilenes. Mežatundrā parādās nelielas priedes, egles un bērzi.
 
Greenland1.jpg Salix_glauca_hg.jpg
Grenlandes tundra un pundurkārkls
 
Narsarsuaq.jpg Greenland2.jpg
Pundurbērzi
 
Raksturīgākie ziemeļu iemītnieki ir ziemeļbrieži karibu, muskusvērši, polārlapsas, baltie lāči. Ļoti daudz lemingu. Tie ir nelieli peļveidīgi dzīvnieciņi, no kuriem pārtiek gan plēsīgie putni, gan lapsas un vilki.
Piekrastē sastopami valzirgi un roņi. Vasarā uz piekrastes klintīm ligzdo tūkstošiem ūdensputnu, veidojot  „putnu tirgus”. Aukstajos ūdeņos ir daudz planktona un zivju, tāpēc barības pietiek visiem. Tur sastopami gulbji, dažādas zosu sugas, pīles, alki, gāgas (pūkpīles). Tālāk no krasta mitinās polārpūces un baltirbes.
 
Ursus_maritimus_Steve_Amstrup.jpg walrus22.jpg
Leduslāči un valzirgs
 
Caribou.jpg Eisfuchscele4.jpg
Ziemeļbriedis un polārlapsa
 
Branta_canadensis1.jpg Puffins.jpg
Kanādas zoss un alki
 
Arktisko tuksnešu un tundras zonas ir reti apdzīvotas. Kopš seniem laikiem tur dzīvo eskimosi jeb inuiti. Viņi nodarbojas ar zvejniecību, roņu un kažokzvēru medībām. Savu apģērbu viņi gatavo no dzīvnieku ādām, kuras labi saglabā siltumu.
Vietās, kur atklātas derīgo izrakteņu atradnes, piemēram, nafta, uzceltas pilsētas un cauruļvadu sistēmas.
 
Ukkusissat.jpg Qamutik.jpg
Osta Ukusisatā un eskimosu (inuitu) tradicionālās ragavas