Cilvēks piedzimst kā nespēcīgs, 3-4 kilogramus smags zīdainis. Paiet vairāk kā 20 gadu, pirms viņš kļūst pieaudzis.
Vairāk par to vari izlasīt 4. klases tematā Cilvēka attīstība.
 
Lai cilvēks augtu vesels, viņam jāievēro veselīgs dzīvesveids.
Par to vairāk vari izlasīt 4. klases tematā Higiēna un veselīgs dzīvesveids.
 
Svarīgi!
Īpaši liela nozīme cilvēka attīstībā ir gaisam, ūdenim un uzturam.
 
elposana.png
 
Svaigs gaiss ir nepieciešams, lai cilvēka ķermenī nonāktu skābeklis.
 
Gaisu veido dažādas gāzes. Cilvēki, tāpat kā citi organismi, no ieelpotā gaisa uzņem skābekli. Skābeklis ar asinīm tiek nogādāts uz katru ķermeņa šūnu. Tur skābeklis tiek izlietots, un veidojas ogļskābā gāze. Tā ar asinīm nonāk plaušās un izelpotajā gaisā.
 
Ja cilvēks saņem pietiekami daudz skābekļa, viņa ķermenis ir veselīgs un darbojas labāk. Tāpēc ir svarīgi daudz pastaigāties svaigā gaisā, bet telpas regulāri izvēdināt.
 
Ja gaiss ir piesārņots, organismā nonāk kaitīgās vielas - automašīnu izplūdes gāzes, cigarešu dūmi un citas. Tāpēc vajag izvairīties no vietām, kurās gaiss ir netīrs. Katram cilvēkam jārūpējas arī par to, lai viņš nepiesārņotu gaisu.
 
Drinking-Tap-Water.jpg
 
Apmēram 70 procenti no cilvēka organisma ir ūdens. Tas atrodas katrā cilvēka šūnā, katrā orgānā. Bez ūdens cilvēka ķermenis nespēj darboties.
 
Ūdens uztur organismā nemainīgu vielu daudzumu. Tas pārvieto  barības vielas no gremošanas sistēmas uz visām šūnām un izvada no ķermeņa atkritumvielas.
 
Lai cilvēks augtu vesels, ir svarīgi, lai vajadzīgās vielas nonāktu šūnās, bet nevajadzīgās tiktu aizvadītas projām. Tāpēc ir jādzer pietiekami daudz ūdens. Tavā vecumā būtu jāizdzer apmēram 1,5 litri ūdens dienā. Ūdeni neaizvieto sulas, piens, tēja vai gāzētie dzērieni. Ārsti iesaka - kad gribās dzert, vislabāk dzert tīru ūdeni.
 
veselīga-uztura-piramīda-977x1024.jpg
 
Lai cilvēks augtu vesels, nepieciešams lietot pareizu uzturu.
 
Pareiza uztura paraugu parasti attēlo  kā uztura piramīdu. Uzturam jābūt daudzveidīgam. Visvairāk jālieto graudaugus - pilngraudu putras, rudzu maizi, rīsus un citus. Daudz jāēd arī dārzeņus un augļus. Augšanai nepieciešamas olbaltumvielas. Tās var uzņemt, ja ēd piena produktus, zivis, liesu gaļu, olas un pākšaugus (zirņus, pupas). Ļoti nelielā daudzumā jālieto saldumus un taukus (šokolādi, saldējumu un citus našķus).
 
Ir svarīgi ēst apmēram 4 reizes dienā vienā un tajā pašā laikā. Tad organisms spēj uzņemt vajadzīgās vielas daudz labāk.
 
Atsauce:
http://www.a66mitchell.com/class/samples/seven_all_stars.htm
http://topnews.ae/content/213568-canterbury-residents-cautioned-over-increased-nitrate-levels-tap-water
http://ogii.lv/?p=2357