Palielināmās ierīces
Uz Zemes dzīvo arī tik mazi organismi, ka tos nav iespējams saskatīt. Daudzus gadsimtus cilvēki nemaz nezināja, ka šīs mazās būtnes eksistē."
 
lupa.jpg  
  
Pirmais solis mikroskopisko organismu iepazīšanā bija lupas izgudrošana.
Ar lupu var apskatīt augu, dzīvnieku un citu objektu sīkākas detaļas. Parasti lupas palielina 2 līdz 10 reizes.
 
mikroskops_cipari.jpg
 
Mikroskops ir ierīce ļoti sīku priekšmetu (objektu) aplūkošanai. Tas parasti palielina 100 - 2000 reižu. Tajā ir savienotas kopā vairākas lupas.
 
Lai varētu izmantot mikroskopu, no sākuma jānoskaidro, kā to darīt pareizi.
 
Attēlā ar skaitli 1 apzīmēts okulārs. Tajā skatās, lai aplūkotu objektu. Objektu novieto uz neliela stikliņa (priekšmetstikliņa) un uzliek uz priekšmetgaldiņa, kurš ir apzīmēts ar skaitli 3. Uz priekšmetgaldiņa ir divas kājiņas, ar kurām stikliņu var piestiprināt pie virsmas. Priekšmetgaldiņa vidū ir caurums. Pa to uz stikliņu spīd gaisma no spogulīša, kurš attēlā apzīmēts ar skaitli 4, un objektu var saskatīt. Tāpēc objektam jāatrodas uz stikliņa tieši priekšmetgaldiņa atveres vidū. Dažiem mikroskopiem spogulīša vietā ir lampiņa. Objektīvs, kurš apzīmēts ar skaitli 2, palielina attēlu. Attēlā redzamajam mikroskopam ir 3 objektīvi, katram no tiem ir cits palielinājums. Jo lielāks objektīvs, jo vairāk tas palielina. Objektīvu var nomainīt, pagriežot ripu, pie kura tas ir piestiprināts. Pirmo parasti izmanto mazāko objektīvu, to novietojot pret caurumu priekšmetgaldiņā. Lai attēls būtu skaidri saskatāms, jānoregulē asumu. To dara, ar skrūvi (apzīmēta ar skaitli 5) paceļot objektīvu augstāk vai nolaižot zemāk. Kad asums ir noregulēts, var izmantot nākošo objektīvu ar lielāku palielinājumu.
 
Preparāta pagatavošana
Lai objektu varētu apskatīt mikroskopā, to vajag īpaši sagatavot - pagatavot mikropreparātu. Video (angļu valodā) vari aplūkot, kā pagatavot preparātu no sīpola un apskatīt mikroskopā sīpola šūnas.
 
 
Lai pagatavotu sīpola preparātu:
  1. uz galda novieto priekšmetstikliņu un uzpilina uz tā 2-3 ūdens pilienus,
  2. sīpolu sagriež, no lapiņas iekšpuses ar pinceti noplēš plānās caurspīdīgās miziņas nelielu gabaliņu,
  3. miziņas gabaliņu novieto ūdens pilienā un sakārto tā, lai tas būtu vienā kārtā un līdzens,
  4. virsū uzliek mazo un plāno segstikliņu.
 
Preparāts ir gatavs apskatīšanai. Līdzīgi gatavo arī citus preparātus. Galvenais nosacījums - lai tiem cauri var spīdēt
gaisma. Ja gaisma cauri preparātam netiks, varēs redzēt tikai tumšu plankumu.