Kāda temperatūra tev šķiet vispatīkamākā? Parasti cilvēki vislabāk jūtas, ja gaisa temperatūra ir 18 - 22 Co. Temperatūru mēs mēram ar termometru.
 
termometrs.jpg
Gaisa termometrs
termometrs2.jpg
Gaisa termometrs
termometrs_digit.jpg
Digitālais gaisa termometrs
 
Parasti mēs temperatūru mēram Celsija grādos: Co. Ja temperatūra ir 0
Co, sasalst ūdens, bet pie 100 Co temperatūras ūdens sāk vārīties. Ir valstis, kurās temperatūra mēra Fārenheita grādos - arī attēlos vari redzēt, ka uz termometra atainotas abas temperatūras skalas. Sameklē pareizo mērvienību un nesajauc! Vēl, lai noteiktu pareizo temperatūru, ir svarīgi skatīties tam tieši pretī. Ja uz termometru skatīsimies no augšas, rādījums izskatīsies zemāks, bet, ja no apakšas - augstāks. Ļoti precīzi temperatūru var noteikt, izmantojot digitālos termometrus.
 
Kā uzturēt sev patīkamu temperatūru?
  
Latvijā lielu daļu gada telpas ir jāapkurina. Tā kā kurināmais ir dabas resursi, kas jāsaudzē, kā arī kurināšana piesārņo vidi, ir ļoti svarīgi kurināmo taupīt. Vislabākais veids, kā taupīt kurināmo, ir nosiltināt apkurināmās telpas, lai no tām siltums mazāk aizietu prom. Šim nolūkam tiek izmantoti siltumizolācijas materiāli.

Biežāk izmantojamie siltumizolācijas materiāli ir
  • minerālvate - stikla un akmens vate. Tās ražo ruļļos vai plāksnēs. Svarīgi ir tas, ka šie materiāli nedeg;
  • polistirols (ikdienā mēs to saucam par putuplastu) - ražo no naftas produktiem. Tas ir vieglāks par minerālvati, bet deg, izdalot indīgus dūmus.

 
mineralvate.jpg
minerālvate 
polistirols.jpg
polistirols
    
Svarīgi!
Atceries! Esi uzmanīgs ar apkures un sildierīcēm - lieto tās pareizi, lai neapdedzinātos vai neizraisītu ugunsgrēku!
Ja izcēlies ugunsgrēks, svarīgi apturēt skābekļa piekļuvi ugunij. Parasti to var izdarīt ar ūdeni, bet ir lietas, ko ar ūdeni dzēst nevar, piemēram, elektrisko plītiņu vai benzīnu. Tad var izmantot smiltis vai ugunsdzēšamo aparātu.
Svarīgi!
Ja izcēlies ugunsgrēks, nekavējoties zvani 01 vai 112! Nenoliec klausuli, kamēr neesi atbildējis uz visiem uzdotajiem jautājumiem!
Dari visu iespējamo, lai neatstātu ugunī bezpalīdzīgus cilvēkus - mazus bērnus, vecus cilvēkus!
Ja nevari palīdzēt pats, sauc palīdzību!
Atsauce:
Termometrs: http://www.harper-hvac.com/image/2218680.jpeg
Termometrs 2: http://www.comparestoreprices.co.uk/images/ve/vent-air-thermometer-round-large-dial-fahrenheit-and-celsius-wall-mounting-dx310mm-re.jpg
Digitālais termometrs: http://www.2x2.lv/images/n_7054.jpg
Polistirols: http://www.macies.celotajs.lv/publ/learn/building-lv/html/images/buvnieciba-lv_html_5c019c69.jpg